Pep Guardiola a răbufnit după ce Manchester City s-a calificat în finala FA Cup: ”Inacceptabil! Spuneți-mi de ce”

Pep Guardiola Manchester City Manchester City - Chelsea Anglia
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 08:54
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 08:54

Manchester City s-a impus la limită în semifinala FA Cup cu Chelsea, scor 1-0.

Bernardo Silva a fost cel care a marcat unicul gol al partidei, în minutul 84, după ce a fost scaăpat din marcaj de apărarea lui Chelsea, astfel că va evolua în ultimul act al competiției cu învingătoarea dintre Coventry City și Manchester United.

După meci, Pep Guardiola a avut un discurs dur, nemulțumit fiind de programarea meciului. Antrenorul lui Manchester City ar fi vrut ca jucătorii să aibă mai mult timp la dispoziție pentru a se odihni, având în vedere că meciul cu Real Madrid din UEFA Champions League (1-1, 3-4 d.p.) a avut loc miercuri, iar jucătorii de la Manchester City au evoluat timp de 120 de minute.

Pep Guardiola: ”E inacceptabil pentru sănătatea jucătorilor”

Guardiola ar fi vrut ca meciul dintre Manchester United și Coventry City să fie programat în cursul zilei de sâmbătă, iar City să aibă o zi în plus pentru a se odihni.

”E inacceptabil să jucăm astăzi! E inacceptabil! Pentru sănătatea jucătorilor, după 120 de minute... este inacceptabil! Nu înțeleg cum au supraviețuit astăzi. Nimic nu se va schimba. Nimic!

De ce astăzi și nu mâine având în vedere că Chelsea, Manchester United și Coventry nu au jucat în timpul săptămânii? De ce? Spuneți-mi de ce, este pentru sănătatea jucătorilor”, a spus Pep Guardiola, după meci, citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Eliminată din UEFA Champions League, Manchester City se gândește acum să realizeze ”dubla” pe plan intern: campionat și FA Cup.

Pentru ”cetățeni” urmează partida din campionat cu Brighton, ocupanta locului zece, care-i poate duce din nou pe primul loc în Premier League.

VIDEO - Golul lui Bernardo Silva a decis Manchester City - Chelsea 1-0