Manchester United si Chelsea joaca in "Play-off"

Data publicarii: Marti 20 Martie 2007, 11:27
Data actualizarii: Marti 20 Martie 2007, 11:27
ULTIMUL MECI - DIRECT SI DECISIV

Proaspat calificate in semifinalele Cupei Angliei si primele doua clasate in campionat, Manchester si Chelsea, au toate sansele sa joace 3 meciuri decisive pentru istoria si palmaresul propriu.
Dupa doua egaluri in primul tur al sferturilor Cupei Angliei, Manchester 2-2 Middlesbrough si Chelsea 3-3 Tottenham, cele doua echipe au reusit sa invinga si sa mearga mai departe, in semifinalele Cupei. Manchester a reusit sa invinga cu 1-0, prin reusita dintr-un penalty controversat a lui C. Ronaldo, respectiv 2-1 pentru Chelsea, prin reusitele lui Sevcenko '55, Wright Phillips '61 si Robbie Keane, in minutul 79, din penalty.
In semifinalele Cupei Angliei, care se vor desfasura pe 14 si 15 aprilie, Manchester va intalni pe Watford, iar Chelsea va juca, in deplasare, cu Blackburn Rovers.
Datorita accederii avansate a celor doua echipe in Champions League, Federatia engleza a stabilit ca meciul din campionat dintre cele doua echipe sa se desfasoare la sfarsitul competitiei. Astfel, cele doua rivale engleze vor avea sansa sa lupte direct, pentru Cupa Anglei, campionatul Angliei, cat si pentru mult mai ravnitul Champions League.