Manchester City Liverpool Premier League West Ham Anglia
Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 18:21
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 18:21
Manchester City a remizat pe terenul lui West Ham, scor 2-2, în penultima etapă din Premier League, iar lupta pentru titlu continuă.

Cu un avans de trei puncte față de Liverpool, Manchester City s-a văzut condusă la pauză cu 2-0, după ce West Ham a expediat chiar două șuturi pe poartă. Ambele i-au aparținut lui Jarrod Bowen: primul în minutul 24, după un assist fantastic al lui Fornals, iar al doilea în minutul 45+1, după o nouă fază în care apărarea echipei lui Pep Guardiola a fost surprinsă total.

Manchester City, pas greșit în lupta la titlu

Manchester City a arătat mai bine după pauză, a dominat și a redus din handicap încă din minutul 49, când Jack Grealish a marcat cu un șut deviat de la marginea careului. "Cetățenii" au egalat cu 21 de minute înainte de final, când Vladimir Coufal a trimis cu capul în propria piartă, după o lovitură liberă executată de Riyad Mahrez.

Manchester City a avut chiar șansa egalării. Gabriel Jesus a obținut un penalty în minutul 83, însă șutul lui Mahrez de la 11 metri a fost respins de portarul Fabianski.

S-a terminat 2-2, iar Manchester City face un pas greșit în lupta la titlu. Chiar și așa, formația antrenată de Pep Guardiola depinde doar de ea. "Cetățenii" sunt pe primul loc, cu 90 de puncte, la patru lungimi de Liverpool, care are un meci mai puțin, cel cu Southampton, programat marți seară.

În cazul în care echipa lui Liverpool învinge Southampton, totul se va decide în ultima etapă, când Manchester City primește vizita lui Aston Villa, iar Liverpool va juca tot pe teren propriu, contra lui Wolves. Cu o victorie, formația de pe Etihad va fi campioană.