CLASAMENT Manchester City o bate și pe Nottingham Forest! Cum arată lupta la titlu din Premier League

nottingham forest - manchester city Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 20:36
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 20:36

Manchester City continuă lupta pentru titlu din Premier League, după ce a câștigat cu 2-0 meciul din ultima etapă cu Nottingham Forest.

”Cetățenii” au deschis scorul în minutul 32, prin Josko Gvardiol, care a punctat din pasa lui Kevin de Bruyne. Același De Bruyne a bifat încă un assist și pentru golul din minutul 71, marcat de Erling Haaland, care a închis tabela la 2-0.

Starul norvegian a ajuns la 21 de goluri marcate în acest sezon din Premier League și l-a depășit pe Cole Palmer în fruntea clasamentului golgheterilor.

Manchester City continuă cursa pentru titlu

Cu aceste trei puncte, Manchester City o lasă în urmă pe Liverpool și continuă cursa pentru titlu cu liderul Arsenal, care a câștigat în această etapă cu rivala londoneză Tottenham, scor 3-2.

Echipa lui Pep Guardiola este la un singur punct în spatele liderului Arsenal, dar are un meci în minus, astfel că are prima șansă pentru câștigarea titlului în Premier League.

În următoarea etapă, Manchester City va juca pe teren propriu în fața celor de la Wolverhampton, în timp ce Arsenal va primi vizita lui Bournemouth.

Nottingham Forest rămâne pe locul 17 după înfrângerea cu Manchester City, deasupra liniei retrogradabile, și se pregătește pentru o deplasare pe terenul lui Sheffield United, prima echipă deja retrogradată din Premier League.