INCREDIBIL: englezii trec la next level in lupta impotriva rasismului! Un suporter a fost ARESTAT ieri in tribune pentru un gest rasist! S-a intamplat la un meci din Premier League!

Swansea Sebastien Bassong Anglia
Data publicarii: Duminica 09 Decembrie 2012, 09:25
Data actualizarii: Duminica 09 Decembrie 2012, 09:21

Englezii nu mai vor sa auda de rasism in fotbalul din Premier League. Un fan al lui Swansea a fost ridicat din peluza in timpul partidei cu Norwich.

Un suporter al echipei Swansea a fost arestat, sambata, pentru un gest rasist la adresa fotbalistului formatiei Norwich City, Sebastien Bassong.

Politia locala a confirmat ca un fan in varsta de 23 de ani a fost arestat, fiind acuzat de comportament rasist.

Incidentul ar fi avut loc dupa ce Norwich City a inscris ultimul gol al partidei, in minutul 77, reusita ce a dus si victoria oaspetilor, cu scorul de 4-3.

Bassong l-a atentionat pe arbitrul Howard Webb ca a fost tinta unui gest rasist in momentul in care sarbatorea inscrierea golului, impreuna cu coechipierii sai. Webb i-a comunicat situatia arbitrului de rezerva, iar suporterul a fost arestat.

"A fost un incident dupa al patrulea gol al echipei Norwich. Sebastien Bassong l-a atentionat pe arbitru. La zece minute dupa semnalarea gestului respectiv, stewarzii au obtinut imagini surprinse de camerele de televiziune, le-au vizionat, au identificat persoana in cauza si fanul a fost arestat pentru comportament rasist. Politia se ocupa de acest caz si in ceea ce ne priveste noi nu acceptam sub nicio forma rasismul", a declarat un purtator de cuvant al clubului Swansea.

Swansea City a fost invinsa, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 4-3, de Norwich City. Golurile au fost marcate de Michu '51, '90+3 si De Guzman '59 pentru Swansea, respectiv Whittaker '16, Bassong '40, Holt '44 si Snodgrass '77 pentru oaspeti.

Sursa: Mediafax