Erling Haaland Brighton Manchester City Anglia
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 19:16
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 19:16

Erling Haaland (22 de ani) a reușit o dublă pentru Manchester City în meciul cu Brighton, câștigat de echipa sa, scor 3-1, în runda cu numărul 13 din Premier League.

Atacantul norvegian a deschis scorul în minutul 22, după un assist al portarului Ederson. Haaland a trecut de portar și de un fundaș al lui Brighton și a înscris în poarta goală.

Erling Haaland, dublă pentru Manchester City în meciul cu Brighton

După 20 de minute, Haaland și-a trecut în cont dubla, de această dată din penalty, după un fault asupra lui Bernardo Silva. Norvegianul a ales un șut în forță de la 11 metri, în stânga portarului.

Brighton, antrenată de Roberto de Zerbi, a redus din handicap în minutul 53, prin Trossard, însă Kevin De Bruyne a fost cel care a stabilit scorul final în minutul 75.

Haaland a ajuns la 22 de goluri marcate în primele 15 meciuri la Manchester City, în toate competițiile, iar nouarul a devenit primul jucător al cetățenilor, după Sergio Aguero, în 2018, care izbutește să înscrie în șapte meciuri consecutive acasă, potrivit Opta.

În urma acestei victorii, Manchester City a ajuns la 26 de puncte și ocupă locul 2 în Premier League, la o lungime în spatele lui Arsenal, însă "tunarii" au un meci mai puțin.