VIDEO Gafă de proporții a lui Alisson în Tottenham - Liverpool! "Cormoranii", pas greșit în lupta la titlu

Alisson Liverpool Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 20:50
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 20:52

Tottenham și Liverpool au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 18 din Premier League.

După trei meciuri amânate din cauza numeroaselor cazuri de COVID-19 din lot, Tottenham a putut disputa meciul cu Liverpool, iar trupa lui Antonio Conte a început perfect. Harry Kane, jucătorul lui Spurs cotat la 120 de milioane de euro, a deschis scorul în minutul 13, când a fost lansat perfect în adâncime de Tanguy Ndombele și l-a învins pe Alisson.

Tottenham - Liverpool 2-2

Liverpool, care nu s-a putut baza pe Virgil van Dijk sau Fabinho, a restabilit egalitatea în minutul 35. Andy Robertson a recuperat o minge în careul advers și l-a servit excelent pe Diogo Jota, care a reluat cu capul în poarta lui Hugo Lloris.

Robertson a făcut 2-1 pentru Liverpool în minutul 69, cu o lovitură de cap din careul mic, însă Tottenham a revenit rapid și a egalat după cinci minute. Alisson, portarul echipei lui Jurgen Klopp, a ieșit la marginea careului pentru a respinge o minge, însă a ratat intervenția și i-a permis lui Son Heung-Min să marcheze pentru 2-2.

După ce izbutise o pasă decisivă și un gol, Andy Robertson a văzut și cartonașul roșu. Fundașul scoțian al lui Liverpool a fost trimis la vestiare pentru o intrare violentă asupra lui Emerson, iar partida s-a încheiat la egalitate, 2-2.

În urma acestui rezultat, Liverpool rămâne pe locul secund, cu 41 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Manchester City, care a învins-o azi pe Newcastle, 4-0. Chelsea, care a remizat cu Wolves (0-0), completează podiumul, cu 38 de puncte. De partea cealaltă, Tottenham, cu trei meciuri în minus, ocupă locul 7, cu 26 de puncte.

• Tottenham: Lloris - Sanchez, Dier, Davies - Emerson, Ndombele (64' Skipp), Winks, Sessegnon (86' Reguilon) - Alli (81' Moura), Son - Kane
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Konate, Robertson - Morton (60' Firmino), Keita, Milner - Salah, Jota (90+2' Gomez), Mane (82' Tsimikas)