VIDEO EXCLUSIV Erling Haaland continuă show-ul și în FA Cup! Câte goluri a mai înscris starul norvegian după 'manita' din Champions League

Erling Haaland FA Cup Manchester City Anglia Erling Haaland
Data publicarii: Sambata 18 Martie 2023, 21:59
Data actualizarii: Sambata 18 Martie 2023, 21:59

Manchester City - Burnley s-a încheiat 6-0. Partida din sferturile de finală ale celei mai vechi competiții din lume a fost în direct pe Pro Arena & VOYO!

„Cetățenii” au reușit să înscrie din nou un amalgam de goluri. După 7-0 cu Red Bull Leipzig din optimile de finală ale Ligii Campionilor, Manchestesr City a marcat de șase ori împotriva celor de la Burnley, în FA Cup.

Iar Erling Haaland a fost din nou la înălțime. Starul norvegian a deschis scorul în minutul 32, din pasa lui Julian Alvarez, și a majorat diferența doar trei minute după, în urma assist-ului provenit de la Phil Foden.

Atacantul lui Pep Guardiola nu s-a rezumat la doar atât. În partea a doua a meciului, Erling Haaland a punctat din, în minutul 59. Tehnicianul „cetățenilor” l-a scos, ulterior, de pe teren (63'), fiind înlocuit cu Cole Palmer.

Julian Alvarez (minutul 62), Cole Palmer (minutul 68) și din nou Julian Alvarez (minutul 73) au închis tabela la 6-0 în favoarea formației de pe Etihad, iar Manchester City a mai acumulat o victorie la scor în acest sezon.

Cum arată clasamentul golgheterilor din Champions League, unde atacantul lui Manchester City i-a depășit pe toți

Internaţionalul norvegian Erling Haaland, autorul unei cvintuple în partida câştigată pe teren propriu de echipa Manchester City în faţa formaţiei RB Leipzig (scor 7-0), a preluat conducerea în clasamentul golgheterilor actualei ediţii a Ligii Campionilor la fotbal.

Haaland i-a depăşit pe egipteanul Mohamed Salah (FC Liverpool), acum ocupantul locului secund în această ierarhie, cu 8 reuşite, şi pe francezul Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), aflat pe poziţia a treia, cu 7 goluri.

• 10 goluri: Haaland (Manchester City)
  • 8 goluri: Salah (FC Liverpool)
  • 7 goluri: Mbappé (Paris Saint-Germain)
  • 6 goluri: Joao Mario (Benfica Lisabona), Vinicius Junior (Real Madrid)
  • 5 goluri: Lewandowski (FC Barcelona), Rafa Silva (Benfica), Taremi (Porto)
  • 4 goluri: Bellingham (Dortmund), Choupo-Moting (Bayern Munchen), Giroud (AC Milan), Kudus (Ajax Amsterdam), Messi (PSG), Darwin Nunez (FC Liverpool), Raspadori (Naploli), Leroy Sane (Bayern Munchen), Giovanni Simeone (Napoli)