Erik ten Hag brentford - manchester united Manchester United Anglia Erik Ten Hag
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 08:35
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 08:37

Erik Ten Hag, antrenorul lui Manchester United, a oferit o primă reacție după eșecul usturător al echipei sale, 0-4 pe terenul celor de la Brentford.

Antrenorul olandez, adus cu ”surle și trâmbițe” la United în această vară, nu și-a menajat deloc jucătorii pentru atitudinea pe care au avut-o în această partidă. Brenftord a marcat toate cele patru goluri în primele 35 de minute ale partidei, spre surprinderea tuturor.

Erik Ten Hag: ”Trebuie să-ți asumi responsabilitatea. Dar nu am făcut-o”

„Un meci slab. Când începi meciul trebuie să fii pregătit, iar noi nu am fost, asta este dezamăgitor. Este dificil pentru mine. Este o surpriză când începi meciul în acest fel, în 35 de minute primești patru goluri. Nu este posibil. Echipa trebuie să-și asume responsabilitatea. Îmi pare rău pentru fani, au dat totul pentru a ne susține iar noi i-am dezamăgit.

• Erik Ten Hag

Nu am luat deciziile bune. La acest nivel, asta nu se poate întâmpla. Dar s-a întâmplat și acesta a fost rezultatul. Fotbalul este un sport de echipă și trebuie să luptăm cu toții ca să întoarcem asta.

Greșelile au fost făcute, trebuie să acceptăm asta dar trebuie să știm că trebuie să ne asumăm responsabilitatea. Sunt jucători buni. Trebuie să-ți asumi responsabilitatea pe teren, ca o echipă și individual. Dar nu am făcut-o”, a spus Erik Ten Hag, potrivit site-ului oficial al lui Manchester United.

Trupa lui Erik ten Hag a fost îngenunchiată pe Stadionul Comunitar Brenford din Londra. Cu Ronaldo, Rashford și Eriksen trimiși în primul unsprezece, United a încasat patru goluri în doar 35 de minute!

Dasilva a deblocat tabela în minutul 10, Jensen a majorat în minutul 18, Mee a făcut 3-0 în minutul 30, iar Mbeumo a închis tabela la 4-0 în minutul 35. "Diavolii roșii" se află la al doilea eșec în startul campionatului și se situează în subsolul clasamentului, chiar pe ultima poziție.