Încă un Leicester în Premier League? Echipa care e la două puncte de lider și vrea să scrie istorie

Aston Villa Premier League Unai Emery Anglia
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 21:49
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 21:49

Nu au mai luat titlul de 42 de ani.

Marea surpriză din Premier League în acest sezon este Aston Villa. Echipa antrenată de Unai Emery a reușit o nouă victorie neașteptată: 2-1 în deplasare cu Tottenham. Condusă din minutul 22, formația din Birmingham a reușit să întoarcă tabela în fața echipei care a condus multă vreme campionatul în această stagiune.

Aston Villa, la doar două puncte de liderul din Anglia!

Mai întâi a egalat Pau Torres, în prelungirile primei reprize. Apoi, Ollie Watkins a marcat golul victoriei oaspeților în minutul 61. Trupa lui Emery este acum pe poziția a patra, loc de UEFA Champions League. Cu 28 de puncte în 13 runde, Villa e doar la două lungimi în spatele lui Arsenal.

Unai Emery este artizanul progresului incredibil al lui Villa. Sosit la Birmingham în noiembrie 2022, spaniolul a luat o echipă la retrogradare și a dus-o în Europa. Acum, se bate pentru locurile de Champions League, iar unii fani visează chiar la titlu.

De când i-a luat locul lui Steven Gerrard, Emery a strâns 77 de puncte în 38 de meciuri. Doar City și Arsenal au adunat mai multe în această perioadă. În plus, Villa joacă și în Europa, în Conference League, unde are șanse mari să prindă primăvara.

• 7 titluri în Anglia are Aston Villa, ultimul în 1981.

Ce a spus Unai Emery, imediat după victoria cu Tottenham

„A fost un meci extrem de greu. E incredibil modul în care am jucat în cele 90 de minute. Am încercat să fim eficienți, consistenți cu planul nostru”, a declarat, imediat după jocul cu Spurs, Unai Emery.

„Am câștigat împotriva unei echipe bune, care se mișcă mult și se poziționează excelent. Ne-a fost greu să-i oprim chiar și atunci când eram organizați. Sunt fericit pentru jucătorii mei, care au muncit enorm pentru aceste trei puncte”, a adăugat tehnicianul spaniol.

Ollie Watkins, Moussa Diaby și Douglas Luiz sunt cei mai bine cotați jucători ai lui Aston Villa. Potrivit Transfermarkt, fiecare dintre cei trei valorează 55 de milioane de euro.