Diavolii au vazut rosu pe Anfield! Liverpool 2-1 Manchester!

Liverpool Manchester United Anglia
Data publicarii: Sambata 13 Septembrie 2008, 17:05
Data actualizarii: Duminica 14 Septembrie 2008, 18:56
Fara Steven Gerrard si Fernando Torres titulari, Liverpool a dat lovitura in fata diavolilor lui Sir Alex Ferguson si a reusit prima victorie impotriva lui Manchester cu Benitez pe banca.

Mult asteptata victorie acasa impotriva lui Manchester United a luat sfarsit pentru Liverpool dupa ce a castigat cu 2-1 pe Anfield Road. Baietii lui Benitez au reusit dupa 6 sezoane fara victorie acasa in fata lui Manchester sa castige datorita golului lui Ryan Babel pe final de meci.

Manchester a condus inca din minutul 3 prin golul lui Carlos Tevez dupa o faza a super transferului Dimitri Berbatov, insa Liverpool a revenit in carti dupa autogolul de cascadorii rasului a lui Wes Brown din minutul 26.

Repriza a doua a fost dominata clar de Liverpool care nu a mai dat nicio sansa lui Manchester. Mascherano a fost omul meciului pentru cormorani: s-a batut pentru fiecare minge si a contribuit la golul victoriei cand, dupa o greseala a lui Ryan Giggs,
i-a pasat lui Kuyt, iar Babbel a trimis de la mijlocul careului mic mingea in poarta lui Van der Sar.

Manchester a terminat in genunchi partida: Nemanja Vidic a primit rosu dupa un al doilea galben pentru un fault la Xabi Alonso. Dupa 4 etape Liverpool are 10 puncte si visul castigarii titlului in Anglia dupa 19 ani pare tot mai real, in timp ce Manchester are doar 4 puncte si asteapta salvarea de la revenirea lui Cristiano Ronaldo.