Deține recordul golurilor în Premier League și i-a făcut praf pe jucătorii de la Chelsea. Ce a putut să declare legenda Alan Shearer

Manchester City - Chelsea Alan Shearer Premier League Anglia
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 21:05
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 21:05

Londonezii au pierdut catastrofal cu Manchester City în FA Cup, scor 0-4, meci care a fost în direct pe Pro Arena & VOYO.

Chelsea nu a ținut pasul cu „cetățenii”. De patru ori a fost învins Kepa Arrizabalaga, portarul pentru care conducerea de pe Stamford Bridge a plătit 80 milioane de euro în vara lui 2018.

Deține recordul golurilor în Premier League și i-a făcut praf pe jucătorii de la Chelsea

Alan Shearer, cel care a înscris nu mai puțin de 260 de goluri în primul eșalon al Angliei, i-a pus la colț pe jucătorii lui Chelsea în prima parte a meciului cu Manchester City.

Fostul internațional englez nu s-a abținut să nu-i critice și să evidențieze faptul că fanii nu vor să vadă o astfel de echipă care a părut fără suflu în partida de pe Etihad.

„Nu-mi pasă câte accidentări ai în echipă, tot poți face ceva. Ei nu au făcut, iar asta este de-a dreptul rușinos. Să atace a fost foarte rău. Nu au fost decât patetici în pozițiile ofensive.

Unde e mișcarea? Nu au absolut nimic acolo în față. Totul a fost pe flancuri sau pe spate. Trebuie să dea ceva fanilor acum, să arate că încă le pase de clubul ăsta”, a spus Alan Shearer, potrivit Daily Mail.

Manchester City - Chelsea 4-0

Mahrez a deschis scorul în minutul 23, iar Alvarez a majorat diferența în minutul 30. Foden a dus scorul la 3-0 în minutul 38, iar Chelsea părea înfrântă deja.

În partea a doua a meciului, Mahrez și-a trecut din nou numele pe tabelă și a închis-o definitiv, de data aceasta, la 4-0 pentru Manchester City.