Debut DEZASTRUOS pentru Van Persie la Man United! Ferguson turbeaza: "De ce nu i-ati pasat mingea?" Infrangere soc pentru United in prima etapa:

Robin van Persie Manchester United Anglia
Data publicarii: Marti 21 August 2012, 08:45
Data actualizarii: Marti 21 August 2012, 08:43

Manchester United a avut cel mai prost debut de sezon din ultimii 8 ani!

Everton a invins-o pe Man United cu scorul de 1-0 in ultimul meci din prima etapa a sezonului in Premier League. Belgianul Fellaini a marcat unicul gol al partidei in minutul 57, fiind si desemnat omul meciului.

Adus de la Arsenal, Robin Van Persie a debutat pentru United in minutul 68 cand a intrat in locul lui Welbeck. Olandezul adus pentru 30 de milioane de euro nu a reusit sa produca impactul asteptat de la el iar Man United a suferit o infrangere grea - din 2004, United nu a mai pierdut in prima etapa.

Sir Alex Ferguson era foarte suparat la final, considerand ca infrangerea a venit din cauza ratarilor si a faptului ca Van Persie nu a fost pus in valoare de colegi.

"Am jucat prea mult departe de Robin. Nu am reusit sa penetram apararea adversarilor si cu Robin in echipa stii ca trebuie sa-i folosesti abilitatile si sa-l punem in situatiile in care se descurca atat de bine. Dar nu l-am folosit suficient" a spus managerul lui Manchester United.