VIDEO Cristiano Ronaldo, corigent în 2022! Cea mai mică notă după ce a ratat cu poarta goală și a ajuns la 6 meciuri fără gol

Cristiano Ronaldo Manchester United Premier League Southampton Anglia
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 17:12
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 17:19

Manchester United a pierdut din nou teren în lupta pentru un loc de Champions League, după ce a remizat împotriva lui Southampton, scor 1-1, în runda cu numărul 25 din Premier League.

Jadon Sancho a deschis scorul pentru Manchester United în minutul 21, însă, la fel ca în precedenta rundă, contra lui Burnley (1-1), echipa lui Ralf Rangnick nu a reușit să țină de rezultat sau să își mărească avantajul și s-a văzut egalată după reușita lui Che Adams, din repriza secundă.

Cristiano Ronaldo, corigent în 2022

Cristiano Ronaldo a fost integralist și a avut o evoluție modestă. Starul portughez a avut o ocazie uriașă în minutul 7, când a trecut de goalkeeper-ului de la Southampton și a șutat slab, permițându-i un fundaș să respingă mingea din apropierea porții.

Ronaldo are un început de an foarte slab și a ajuns la șase meciuri consecutive fără gol marcat, situație în care nu s-a mai aflat din 2009. În 2022, atacantul lui Manchester United nu a reușit nici să înscrie, nici să ofere vreo pasă decisivă.

CR7 a fost taxat în presa britanică, iar Manchester Evening News i-a acordat nota 3, cea mai mică: "A ratat o ocazie uriașă la 0-0, a fost prins offside prea des și a părut imobil uneori. Dacă Edinson Cavani era apt, ar fi putut intra în locul lui Ronaldo", a scris sursa citată.

Publicația Express l-a notat pe 4 cu Cristiano Ronaldo: "O nouă zi frustrantă pentru veteranul lui United".

• 14 goluri și trei pase decisive a strâns Ronaldo în cele 25 de meciuri din acest sezon

După această remiză, Manchester United ocupă locul 5, cu 40 de puncte, la egalitate cu West Ham, formație care se află pe ultima poziție care duce în grupele Champions League. Arsenal, care are două meciuri mai puțin, e pe 6, cu 39 de puncte.

Pentru Manchester United urmează restanța cu Brighton, programată marți, de la 22:15.