Chelsea Kai Havertz Premier League Southampton Timo Werner Anglia
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 18:52
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 19:00

Chelsea a obținut o victorie la scor pe terenul lui Southampton, 6-0, în runda cu numărul 32 din Premier League.

La doar trei zile după eșecul suferit în sferturile Ligii Campionilor contra lui Real Madrid, scor 1-3, meci în care Karim Benzema a reușit o triplă, Chelsea a impresionat contra lui Southampton și a atins mai multe borne importante.

Southampton - Chelsea 0-6, în Premier League

După doar 31 de minute pe St. Mary's Stadium, Chelsea conducea deja cu 4-0, în urma golurilor marcate de Marcos Alonso, Mason Mount, Timo Werner și Kai Havertz. Potrivit Opta, ultima oară când o echipă din Premier League avea un astfel de avantaj în acest minut la un meci în deplasare se întâmpla în octombrie 2011, la partida dintre Bolton și Chelsea, scor 0-4.

După pauză, Timo Werner (49') și Mason Mount (54') au mai înscris pentru Chelsea, iar londonezii s-au impus cu 6-0. Echipa lui Thomas Tuchel și-a consolidat locul 3 în Premier League, cu 62 de puncte.

În urma acestui rezultat, Chelsea a ajuns la șapte meciuri consecutive câștigate în deplasare, în toate competițiile, egalând astfel recordurile din aprilie 1989 și noiembrie 2019.

De partea cealaltă, Southampton ocupă locul 13, cu 36 de puncte, la 12 lungimi peste prima poziție retrogradabilă.

Pentru Chelsea urmează acum returul cu Real Madrid, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Meciul este programat marți, de la ora 22:00, pe Santiago Bernabeu.