Chelsea - Brentford 0-2. Londonezii rămân în a doua parte a clasamentului din Premier League

chelsea - brentford brentford Chelsea Anglia
Data publicarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 17:51
Data actualizarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 17:51

Chelsea a pierdut pe teren propriu cu Brentford, scor 0-2, în etapa a 10-a din Premier League.

După ce a legat trei meciuri consecutive fără înfrângere în campionat, Chelsea a pierdut pe Stamford Bridge în compania celor de la Brentford.

După 0-0 la pauză, oaspeții au preluat conducerea în minutul 58 prin Ethan Pinnock. Până la final, elevii lui Mauricio Pochettino au alergat după golul egalizator, dar tot cei de la Brentford au stabilit scorul final.

Chelsea - Brentford 0-2. Eșec pe Stamford Bridge pentru trupa lui Pochettino

În minutul 90+6, Bryan Mbeumo a dat lovitura și a adus trei puncte mari pentru Brentford pe Stamford Bridge, în fața a peste 40.000 de spectatori.

În urma acestui rezultat, Chelsea a ratat ocazia de a se apropia de locurile fruntașe din Premier League.

Londonezii au rămas pe locul 11, cu 12 puncte, la șapte distanță de ultimul loc care asigură prezența în cupele europene.

Brentford a urcat pe locul zece, cu 13 puncte, peste Chelsea, și se pregătește pentru duelul din următoarea etapă cu West Ham, de pe teren propriu. Trupa lui Mauricio Pochettino va evolua în deplasare, împotriva celor de la Tottenham.