Liverpool - Leeds Alisson Joe Gomez Anglia
Data publicarii: Sambata 29 Octombrie 2022, 22:30
Data actualizarii: Sambata 29 Octombrie 2022, 22:28

Liverpool a primit un gol dintr-o eroare în meciul cu Leeds de pe Anfield.

În minutul patru, Leeds a plecat pe un atac în viteză de la portarul Meslier. Struljk i-a pasat lui Aaronson care a încercat să-l dribleze pe Joe Gomez, stoperul lui Liverpool, însă fundașul a reușit să intercepteze balonul.

Ulterior, s-a uitat cu coada ochiului la Alisson și a trimis o pasă eronată, pe poartă, prinzându-l pe goalkeeper pe pas greșit. Rodrigo a speculat greșeala, a accelerat și a împins mingea în plasă, deschizând scorul.

La 10 minute după eroarea produsă de compartimentul defensiv al "cormoranilor", Liverpool a egalat grație centrării lui Andrew Robertson din minutul 14 pentru Mohamed Salah, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Liverpool, în acest sezon

"Cormoranii" se află pe locul nouă după 11 etape. Liverpool a acumulat 16 puncte după ce a înregistrat patru victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

Formația dirijată de Jurgen Klopp a început cum nu se putea mai slab Premier League, asemenea Ligii Campionilor, însă "la masa bogaților", Liverpool s-a reglat.

O singură înfrângere a bifat gruparea din Merseyside în UCL, 1-4 cu Napoli, și patru victorii consecutive, strângând 12 puncte și aflându-se la doar trei distanță de liderul din Italia.