VIDEO Cât s-a terminat derby-ul nebun de promovare Wrexham - Notts County, echipe cu câte 100 de puncte și 106 goluri! Penalty decisiv ratat în '90+7

wrexham 1862 Ben Foster National League Notts County Anglia
Data publicarii: Marti 11 Aprilie 2023, 08:48
Data actualizarii: Marti 11 Aprilie 2023, 10:03

Cele două echipe de tradiție din fotbalul englez evoluează acum în National League.

Notts County și Wrexham, două echipe de tradiție din fotbalul englez, evoluează acum în National League, grupa unică din divizia a cincea din Insulă, și aveau fiecare câte 100 de puncte și 106 goluri marcate înaintea derby-ului de promovare în League Two de luni seara.

A fost un meci nebun, oaspeții de la Notts County au deschis scorul în minutul 45+4 (John Bostock), după care gazdele au întors rezultatul, 2-1 pentru Wrexham (Paul Mullin 50 și Jacob Mendy 69).

Ben Foster, ex-Manchester United, eroul lui Wrexham la 40 de ani

Kyle Cameron (Notts County) a egalat în minutul 75, dar după doar trei minute Elliot Lee a înscris, 3-2 pentru Wrexham.

Iar în prelungiri, Cedwyn Scott de la Notts County a avut șansa de a egala la 3 dintr-o lovitură de la 11 metri, însă veteranul Ben Foster (40 de ani, ex-Manchester United) a apărat penalty-ul în minutul 90+7!

Notts County s-a înființat în 1862, Wrexham în 1864

Wrexham este acum lider (103 puncte din 42 de meciuri, golaveraj 109-41), urmată de Notts County (100 de puncte din 43 de partide, golaveraj 108-39), în campionatul National League în care se dispută 46 de etape și de unde promovează direct în fotbalul profesionist englez, mai exact în League Two, doar prima clasată.

Notts County este cel mai vechi club de fotbal din lume, înființat în anul 1862, iar galezii de la Wrexham, grupare înființată în anul 1864, sunt al treilea cel mai vechi club de fotbal de pe mapamond.