Liverpool pierde primul loc in Anglia: Liverpool 1-1 Everton! Gerrard a dat un super gol

Data publicarii: Luni 19 Ianuarie 2009, 22:30
Data actualizarii: Marti 20 Ianuarie 2009, 00:01
Liverpool traieste din nou prin Gerrard. Starul "Cormoranilor" a marcat un gol de poveste intr-un meci terminat tragic pentru ei, dupa ce s-au vazut egalati pe final de partida.

Cel mai vechi derby de top din Premier League si-a pastrat traditia. Everton nu mai castigase de ani buni in fata lui Liverpool, iar prima repriza a dus-o greu. Kuyt si Torres au ratat ocazii imense, iar prima parte a meciului s-a terminat 0-0.

Dupa pauza, Gerrard a umblat la cutiuta cu magii, cand a tras un sut sanatos de la 30 de metri, direct in plasa portii lui Tim Howard. Liverpool nu s-a retras, a stat bine la pressing, a inchis perfect mijlocul terenului, insa o greseala stupida in minutul 86 a adus o lovitura libera pentru Everton. Arteta a executat pe coltul scurt, iar Cahill, lasat singur in careul mic, a reluat cu capul in poarta lui Reina. 1-1 intre Liverpool si Everton, iar Manchester sarbatoreste.

"Diavolii" sunt pe primul loc in clasament cu 47de puncte, la fel de multe ca Liverpool, insa cu un meci mai putin.

Vezi echipele de start:

Everton: Howard, Hibbert, Lescott, Jagielka, Baines, Osman, Arteta, Neville, Pienaar, Cahill, Anichebe. Subs: Nash, Van der Meyde, Castillo, Rodwell, Jutkiewicz, Gosling, Kissock.

Liverpool: Reina, Carragher, Hyypia, Skrtel, Aurelio, Kuyt, Gerrard, Alonso, Riera, Keane, Torres. Subs: Cavalieri, Dossena, Benayoun, Arbeloa, Babel, Mascherano, Leiva Lucas.

Vezi desfasurarea partidei

Min 1. A inceput partida.
Min 4. Centrare periculoasa a lui Gerrard in 6 metri, dar portarul lui Everton respinge!
Min 5. Contra atac taios al lui Liverpool, Robbie Kean cetreaza, dar mingea e respinsa din fata portii. Robbie Keane mai incearca o pasa in careul lui Everton, blocata inca o data de apararea "albastrilor"
Min 11. Lovitura libera pentru Liverpool. Gerrard bate slab insa, iar mingea nu trece de primul om.
Min 12. Arteta il faulteaza dur pe Gerrard. Arbitrul nu arata niciun cartonas.
Min 13. Sansa de gol pentru Kuyt, dar sutul sau este blocat de Baines.
Min 19. Liverpool controleaza 100% partida. Everton nu a avut nicio ocazie pana acum.
Min 22. Centrare superba a lui Gerrard, mingea e deviata cu capul in careul mic, dar acolo Kuyt rateaza intalnirea cu balonul.
Min 26. Reina scoate superb o minge trimisa cu capul langa bara din 7 metri.
Min 27. Pienaar primeste cartonasul galben pentru proteste.
Min 28. Ocazie imensa de gol pentru Torres, care a tras in bara din 6 metri, dupa o cursa senzationala printre fundasii lui Everton.
Min 35. Centrare periculoasa a lui Everton in careul lui Reina. Portarul lui Liverpool retine cu emotii mari.
Min 37. Baines executa un corner periculos pentru Everton. Reina respinge pe spate, iar fundasii lui Liverpool inlatureaza repede pericolul
Min 42. Pienaar suteaza puternic de la 20 de metri, Reina apara.
Min 43. Everton forteaza pe acest final de repriza.
Min 44. Faza consistenta de atac pentru Liverpool. 4 jucatori ai "Cormoranilor"
 au ramas sus la pressing, au recuperat mingea. Riera a ajuns in pozitie de sut, iar de la 25 de metri a trimis o bomba care a trecut pe langa poarta lui Tim Howard.
Min 45 + 1. Final de repriza

Min 45. Incepe repriza a doua!
Min 47.
Baines centreaza de pe partea stanga in 6 metri, de unde Anichebe e blocat de Reina. Cea mai mare ocazie pentru Everton.
Min 48. Liverpool cere penalty, dupa ce Torres a cazut in careul lui Everton.
Min 51. "Galben" pentru Arteta, dupa ce i-a pus piedica lui Kuyt.
Min 52. Cahill trece pe langa gol. Baines a mai centrat inca o data de pe stanga, in gura portii, insa Reina a respins. Inceput bun de repriza pentru Everton.
Min 53. Lovitura libera pentru Everton. Arteta suteaza puternic de la 30 de metri, portarul lui Liverpool retine.
Min 55. Ocazie imensa pentru Liverpool. Skrtel a intrat cu mingea in careu, i-a pasat lui Gerrard in spate, care a tras. Portarul lui Everton a respins in lateral, de unde Kuyt a incercat sa reia pe coltul scurt. Baines a intervenit in ultimul moment si a salvat faza.
Min 61. Torres trimite o ghiulea de la 20 de metri, peste poarta lui Tim Howard.
Min 65. Rafa Benitez face prima schimbare a meciului: Benayoun in locul lui Robbie Keane.
Min 67. GOL LIVERPOOL! Gerrard marcheaza cu un sut superb de la aproape 30 de metri la firul ierbii!
Min 71.
Centrare perfecta in 8 metri pentru nou intratul Benayoun, blocat insa in ultimul moment.
Min 80. Meciul s-a mai linistit. Liverpool inchide foarte bine la mijlocul terenului. Everton nu gaseste spatii.
Min 81. Lovitura libera pentru Everton. Mingea e respinsa rapid din careu.
Min 83. Osman suteaza foarte puternic de la 20 de metri, dar Reina retine!
Min 84. Schimbare la Liverpool: Iese Torres, intra Lucas.
Min 86. GOL EVERTON! Arteta centreaza, Cahill reia din careul mic in plasa portii lui Liverpool.