Am cazut de pe val: Germania 3-1 Romania

Data publicarii: Miercuri 12 Septembrie 2007, 09:43
Data actualizarii: Miercuri 12 Septembrie 2007, 09:43
NEMTII AU SPALAT RUSINEA

Germanii au intrerupt sirul de 14 victorii ale nationalei lui Piturca si au spalat rusinea de acum 3 ani. La Koln, pe un stadion unde au fost prezenti peste 50.000 de oameni, Mutu si compania au avut ocazia de a fi din nou spaima nemtilor. Romanii au condus, au  avut o posesie buna si au ajuns repede in careul germanilor, dar greselile individuale din parare ne-au costat.

Fara niciun dinamovist in echipa de start, Romania a inceput bine partida si a marcat inca din minutul 4 prin Goian, ajuns la al doilea gol la nationala. Mutu a trimis cu bolta o minge in careul german, Goian deviaza si inscrie. Egalarea a venit in mintul 43, pe finalul primei reprize dupa o greseala a lui Rat. Centrare in careu, Schneider se desprinde de Codrea, si germanul il executa pe Coman. Ocaziile au continuat si in repriza a doua, insa germanii au fost cei care au marcat. In urma unei greseli colective in careul nostru, Odonkor marcheaza pentru 2-1 in minutul 66. Romanii au cazut dupa ce nemtii au luat conducerea, iar Podolski face 3-1 cu un sut puternic la care Coman nu a avut reactie.

Min 4: Gol Romania! Goian marcheaza in minutul dintr-o centrarea superba a lui Mutu.

Min6: Hitzsperger prinde un sut bun de la mare distanta, insa Coman reuseste sa retina din doua miscari.

Min 22: Marica a scapat singur cu portarul, insa inainte de a suta, a alunecat, iar mingea nu a mai ajuns in poarta

Min 23:   Piturca vrea o schimbare. Iese Chivu, intra Ovidiu Petre.

Min 25: Mare ocazie a nemtilor. Dupa ce au incercat pasul la off-side, nationala Romaniei a fost la un pas de a fi egalata.  Podolsky suteaza, insa Coman respinge increbil.

Min 29: Schneider incearca un sut centrare, insa Coman nu se lasa pacalit si prinde mingea din prima.

Min 38: Banel Nicolita prinde o centrare buna de pe partea dreapta, insa Metzleder este la post si indeparteaza pericolul.

Min 42: Capitanul Germaniei, Schneider inscrie cu capul dupa o centrare perfecta.

Min 49: Helmes suteaza periculos din afara careului, dar mingea trece pe deasupra portii

Min 50: Podolski scapa singur cu Coman, dar portarul rapidist apara

Min 56: Centrare in careu pentru Marica, aflat intr-o pozitie excelenta, dar jucatorul nostru aluneca si nu poate prelua

Min 57: Marica patrunde in careul german, dupa o cursa individuala, dar Nicolita suteaza slab la poarta

Min 66: Gol Germania. Inscrie Odonkor dupa un sut in diagonala

Min 73: Coman respinge gresit un sut al nemtilor, balonul ajunge la Helmes care suteaza pe langa poarta

Min 80: Gol Germania. Podolski a prins un sut splendit din afara careului in vinclul portii lui Coman