Reacție vehementă a unui pilot din F1 după titlul lui Verstappen: "Complet inacceptabil, nu îmi vine să cred!"

Max Verstappen Formula 1 George Russell Lewis Hamilton Alte sporturi
Data publicarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 18:05
Data actualizarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 18:11
Max Verstappen a cucerit dramatic titlul de campion mondial în Formula 1, după ce a câștigat Marele Premiu de la Abu Dhabi în fața rivalului Lewis Hamilton.

Hamilton a avut un start fantastic și l-a depășit imediat pe Verstappen, care a plecat din pole-position, iar britanicul a fost pe prima poziție în cea mai mare parte a cursei. Totuși, un incident petrecut în turul 52 i-a permis pilotului olandez de la Red Bull Racing să aibă un duel bară la bară cu Hamilton.

George Russell atacă FIA după ce Verstappen a câștigat titlul mondial

În turul 52, pilotul Nicholas Latifi a suferit un accident și a fost nevoie de intervenția safety car-ului. Verstappen a mers la boxe pentru a-și schimba pneurile, iar FIA a anunțat inițial că monoposturile depășite cu un tur vor rămâne pe locurile în care aflau înaintea accidentului, astfel că între Hamilton și Verstappen ar fi urmat să se afle nu mai puțin de cinci monoposturi.

Totuși, FIA a revenit ulterior asupra deciziei și i-a permis lui Verstappen să plece chiar din spatele lui Hamilton. Steagul verde a fost arătat în ultimul tur, olandezul a profitat, l-a depășit pe britanic și a încheiat pe prima poziție, câștigând MP din Abu Dhabi și titlul mondial în F1.

Britanicul George Russell, pilotul celor de la Williams, care va fi coleg din 2022 cu Lewis Hamilton la Mercedes, a lansat un atac dur la adresa FIA imediat după finalul cursei, considerând complet inacceptabil modul în care Max Verstappen a cucerit titlul mondial.

"Max este un pilot absolut fantastic, care a avut un sezon incredibil. Am un respect imens pentru el, dar ceea ce tocmai s-a întâmplat este complet inacceptabil. Nu îmi vine să cred", a scris George Russell, pe Twitter.