AUSTRALIAN OPEN // SIMONA HALEP - NAOMI OSAKA 6-3, 6-2 // Simona Halep se califica in sferturi dupa cel mai bun meci al sezonului! Cu cine va juca in turul urmator

Simona Halep Australian Open Naomi Osaka Tenis
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2018, 08:00
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2018, 09:34

Urmareste aici meciul Simonei Halep cu Naomi Osaka de la Australian Open.

Simona Halep se califica in sferturi! Se va duela cu invingatoarea dintre Strycova si Karoline Pliskova.

Setul secund:

6-2: Simona Halep se califica dupa, probabil, cel mai bun meci din acest sezon.
5-2:
Game alb pentru Simona. Un singur pas pana la calificare.
4-2:
Osaka castiga al doilea game din acest set.
4-1:
Halep pare ca s-a desprins. 4-1 in setul secund.
3-1:
Simona se impune in acest game.

Simona nu a mai pierdut in turul 4, pe o suprafata hard, din 2013

2-1: Simona se impune dupa un nou game-maraton.

Simona Halep este sportiva care a stat cel mai mult pe teren la aceasta editie a Australian Open.

1-1: Re-break imediat reusit de Halep.
0-1:
Osaka reuseste si ea primul break al meciului.

Primul set:

6-3: Simona Halep castiga primul set.
5-3:
Halep se apropie de castigarea primului set.

4-3: Halep reuseste primul break al meciului.
3-3:
Halep se impune dupa cel mai lung game al meciului. Moment psihologic in partida.
2-3:
Osaka castiga "la zero" acest game.
2-2:
Simona refuza primul break al meciului cu un ace.
1-2:
Osaka se impune! Deocamdata fiecare sportiva si-a concretizat avantajul serviciului.
1-1:
Simona Halep isi castiga serviciul. Osaka a cerut ajutorul HawkEye.
0-1:
Simona Halep pierde primul game dupa ce a facut primul punct al meciului. Urmeaza Simona la serviciu.

Simona Halep a intrat pe teren. Naomi Osaka a castigat tragerea la sorti si va servi prima.

Simona Halep a inceput pregatirea pentru meciul cu Osaka

SIMONA HALEP - NAOMI OSAKA, dupa ora 08.00

Halep a luat calmante cu pumnul ca sa-si revina dupa meciul-maraton de la Melbourne. Glezna ii face probleme in continuare ! "Ii trebuie putin noroc si Dumnezeu sa fie cu ea!", spune tatal lui Halep inaintea meciului din optimi cu japoneza Osaka.

Halep spera sa-si revina cat mai repede dupa ce a alergat aproape patru ore cu americanca Davis. Osaka i-a pus probleme lui Halep in primele doua intalniri, dar romanca s-a impus de fiecare data.

"La capitolul psihic, a fost o mare diferenta intre "vechea Simo" si "noua Simo". Nu am renuntat!" a spus Simona Halep.

Wozniacki ameninta suprematia lui Halep. Daneza a ajuns dupa sase ani in sferturi si a reusit o lovitura fabuloasa.

HALEP - OSAKA

Halep poate sa-si egaleze cea mai buna performanta la Australian Open, daca trece de Naomi Osaka, 20 de ani, numarul 72 WTA.

Meciul dintre cele doua a fost programat la ora 17:00 ora Australiei, adica luni dimineata, de la ora 08:00 in Romania.

In turul 3, Naomi Osaka a eliminat-o surprinzator pe favorita gazdelor, australianca Ashleigh Barty, cap de serie 18, cu 6-4, 6-2.

Naomi Osaka, 20 ani, o jucatoare de 1,80 m, dreptace, de origine haitiana, nu are niciun titlu la simplu sau dublu. Pe 17 octombrie 2016, Osaka a avut cel mai bun clasament de pana acum: 40 WTA. Calificarea in optimi la Melbourne este cel mai bun rezultat in turneele de Grand Slam pentru Naomi Osaka.

Simona Halep a invins-o de doua ori pe Naomi Osaka, dar de fiecare data dupa trei seturi: in turul 3 de la Roland Garros 2016 (4-6, 6-2, 6-3) si in turul 2 la Miami 2017 (6-4, 2-6, 6-3).