E roman, e de culoare, e nascut in Suedia, da goluri in Italia si vorbeste 6 limbi!

Densi Alibec Dumitru Cardoso Empoli Inter Milano Nicolau Manuel Dumitru Cardoso Stranieri
Data publicarii: Marti 02 Februarie 2010, 17:40
Data actualizarii: Marti 02 Februarie 2010, 17:40

Atacantul roman Nicolau Manuel Dumitru Cardoso a reusit 2 goluri pentru Empoli Primavera, in jocul castigat, cu 4-2, in fata maghiarilor de la Kaposvari Rakoczi.

Alibec a dat gol pentru Inter Primavera! Si alti romani au marcat in Italia...

Nicolau Dumitru, care a jucat titular si a fost schimbat in minutul 74, a inscris in minutele 68 si 70, prima data din penalti. Jucatorul a fost cooptat de curand in lotul echipei de Serie B, locul 7 dupa 23 de etape (din 42 de etape), cu sanse de promovare.

Dumitru s-a nascut in Suedia, la 12 octombrie 1991, din tata roman (naturalizat italian) si mama braziliana. A imbracat deja tricoul echipei nationale "under 19" a Italiei, in anul 2009.

"Dumitru are trei cetatenii: suedeza, italiana si romana. A jucat pentru Italia, dar asta pentru ca doar italienii l-au solicitat. In Romania nu a fost niciodata, dar daca l-ar fi urmarit cineva de la Bucuresti, ar fi vrut sa joace pentru tara de origine a tatalui sau. Este un fotbalist atletic, un atacant foarte bun.

Acum a jucat pentru echipa de juniori mari, la Viareggio Cup, dar la inceputul anului a fost promovat in echipa mare a clubului Empoli. Vorbeste sase limbi: suedeza, italiana, romana, portugheza, franceza si engleza", a declarat un apropiat al lui Dumitru, pentru MEDIAFAX.

Denis Alibec a dat gol pentru Inter Primavera, in partida castigata cu 4-0 in fata echipei FK Jedintovo, in prima etapa a grupei a II-a de la turneul de juniori de la Viareggio.

Alibec, care a intrat pe teren in minutul 60, a inscris ultimul gol al milanezilor, in minutul 75. Odata cu achizitionarea lui Pandev, Alibec a fost retrimis la echipa a doua, dupa ce a apucat cateva partide ca rezerva in Serie A. Inter a anuntat lotul pentru Champions League, insa romanul nu a avut loc pe lista lui Mourinho.

Mijlocasul Sergiu Suciu a fost titular in partida pe care echipa sa, AC Torino, a castigat-o, cu scorul de 3-1, in fata formatiei Maccabi Haifa, in grupa a III-a de la turneul de juniori. Suciu a fost inlocuit in minutul 66.