Am jucat mai bine ca NICIODATA, am pierdut ca INTOTDEAUNA! Lacrimi dupa drama de la Veszprem! Oltchim a ratat calificarea in ultimele secunde! Gyor 24-25 Oltchim!

Oltchim Ramnicu Valcea Gyor Oana Manea Handbal
Data publicarii: Joi 11 Aprilie 2013, 21:37
Data actualizarii: Vineri 12 Aprilie 2013, 09:02

Oltchim a pierdut incredibil calificarea in ultimele secunde ale partidei cu Gyor! Chiar daca au avut avantaj de 6 goluri la un moment dat, fetele lui Vestergaard au cedat tensiunii uriase din final! Rm. Valcea rateaza o finala ISTORICA pe care voia s-o joace fie la ROMEXPO, fie pe National Arena, in fata a zeci de mii de romani!

LIVE TEXT

min 60: GOL Loke! 24-25! DRAMA pentru Oltchim! Galacticele au irosit incredibil ultimul atac! Lacrimi pentru Oltchim!

min 59: Bulatoviciiiiiii! 23-25! INCREDIBIL! Romania e la un minut si jumatate de finala!

min 58: Pasi Bulatovici! Irosim atacul! Aruncare de la 7 metri pentru Gyor la faza urmatoare! Kovacsics inscrie! 23-24!

min 56: Haraldsen apara aruncarea lui Bulatovici! Incredibil! Tensiune maxima la Veszprem!

min 56: Radicevici din nou! 22-24! Emotii maxime pentru Oltchim pentru finalul meciului!

min 55: Lekici arunca in bara, mingea ajunge la Radicevici, care inscrie! 21-24!

min 54: Loke inscrie dupa un contraatac perfect! 20-24! Bulatovici a gresit aruncarea anterior!

min 52: 19-24: Kovacsics transforma de la 7 metri!

min 51: Gyor ajunge la 5 goluri, reusita superb de pe extrema, cu bolta! Barbosa face invizibil golul unguroaicelor! Gol senzational! 18-24!

min 51: GOOOOOOL de la 7 metri! 17-23! Meirosu de la 7 metri! VIS!

min 50: Pineau este eliminata doua minute dupa golul lui Loke! 17-22!

min 49: GOOOOOOL Bulatoviciiiiiiiii! Bomba de la 9 metri! GOOOOL! 6 de goluri avans!

min 48: Navarro, GENIAL! I-a scos aruncarea de la 7 metri lui Gorbicz!

min 47: Intra tot pentru Oltchim! Pineau face praf blocajul lui Gyor! 21-16! La atacul urmator, Navarro apara inca o data!

min 46: Managarova! 20-16 pentru Oltchim! ISTORIE!

min 45: Navarro are ghinion! Aruncarea lui Radicevici se loveste de bara, apoi de portarul spaniol, si intra in poarta!

min 45: Doua minute eliminare pentru Maria Jovanovici.

min 44: Inca o data, MAGICA Navarro!

min 44: Contraatac perfect Oltchim! 15-19! Barbosa inscrie din nou!

min 43 Haraldsen scoate aruncarea puternica a lui Bulatovici!

min 40: Antrenorul lui Gyor le atrage atentia jucatoarelor la time-out asupra patrunderilor Katerinei Bulatovici.

min 40: Anita Gorbicz de la 7 metri! 15-18!

min 39: Barbosaaaa! 4 goluri avans pentru Oltchim!

min 39: Radicevici are spatiu pe dreapta, isi deschide ungiul si o bate pe Silvia Navarro! 14-17!

min 37: Bulatovic este eliminata doua minute pentru un fault la Loke! Navarro o scoate inca o data pe Oltchim! Are 11 parade pana acum!

min 36: Loke inscrie! Inca 4 goluri avans pentru Oltchim!

min 34: Barbosa, extraordinar! Inca un gol! 12-17!

min 34: Anita Gorbicz inscrie de la 7 metri!

min 32: Managarova inscrie din nou pe contraatac! Din pacate, Manea primeste doua minute de eliminare la faza urmatoare!

min 32: Gooool Oltchim! Goool Oana Manea! Actiune superba pe pivot a Oanei, care se bate cu doua adversare si o bate pe Haraldsen!

min 31. Gyor inscrie la primul atac din a doua repriza! 11-14!

min 30: Navarro apara inca o data excelent, dupa un atac ratat de Oltchim. Lekic are ultima aruncare a reprizei! 14-10 pentru Oltchim dupa 30 de minute!

min 28: Navarro prinde o minge deviata, Oltchim se intoarce in atac! Jovanovici ii paseaza senzational pe pivot Oanei Manea, care duce Oltchimul la 4 goluri avans!

min 27: Silvia Navarro apara, pe contraatac Jovanovici arunca superb si face 13-10 pentru Oltchim!

min 27: Aruncare de la 7 metri pentru Oltchim! Meirosu inscrie, Haraldsen este aproape sa salveze! 10-12!

min 26: Din nou Redei-Soos! 10-11!

min 25:Aruncare senzationala a lui Pineau! 9-11!

min 25: Lekic, din nou! 9-10!

min 25 Barbosa e blocata de Lekici si Loke, 9 metri pentru Oltchim. Pineau trage la faza urmatoare, ratare!

min 23: 8-10! Redei - Soos marcheaza primul ei gol in acest meci!

min 22: Goool Pineau! Gooool Oltchim! Mingea a sarit din bara, dupa aruncarea lui Bulatovici, Pineau a recuperat si a inscris!

min 21: Time-out cerut de Oltchim dupa inca o aruncare ratata a lui Pineau!

min 20: Gol Gyor! 7-9! Pineau rateaza aruncarea de la 8 metri, la faza urmatoare!

min 19: Managarova reface avantajul de 3 goluri pentru Oltchim!

min 18 Lekic arunca superb, in cross, si o bate pe Silvia Navarro! Si Heidi Loke inscrie la faza urmatoare! Doua goluri in inferioritate pentru Gyor! 6-8!

min 18: GOOOOL Barbosa dupa o super parada a Silviei Navarro! Contraatacul Oltchimului a fost mortal pana acum! 4-8! Amorim a fost eliminata doua minute!

min 17: Navarro apara senzational in fata lui Amorim! Scorul ramane 7-4 pentru Oltchim!

min 16: Pineau inscrie! Oltchim are 3 goluri avans! 7-4!

min 15: Manea inscrie, insa golul este anulat pentru ca pivotul Oltchimului a calcat semicercul!

min 14: Barbosa vede cartonasul galben, aruncare de la 9 metri pentru Gyor!

min 13 Lekic arunca in bara, pe contraatac Ramona Farcau scoate o aruncare de la 7 metri! Haraldsen apara in fata Katerinei Bulatovici!

min 12. Lekic primeste galben

min 11. Meirosu este eliminata pentru 2 minute. Gorbicz a inscris de la 7m

min 11. Ada Nechita ii trimite lui Oana Manea care nu rateaza! 6-3 pentru ale noastre

min 10. Kavacic inscrie de la 7m

min 9. Sapte metri pentru Oltchim cu eliminare la Gorbicz! Bulatovici inscrie pentru Oltchim! 5-2, diferenta de care avem nevoie pentru calificare!

min 8. Bradeanu inscrie desi Oltchim juca in inferioritate! 4-2 pentru noi!

min 7. Navarro apara in fata lui Amorim

min 6. Pineau este eliminata pentru 2 minute. Amorim inscrie

min 6. Recuperam mingea si Oana Manea inscrie pe contraatac

min 5. Oana Manea isi blocheaza o adversara insa se da 9m. Pineau a primit galben apoi

min 4: Oana Manea inscrie! 2-1 pentru Oltchim! A lobat-o pe Haraldsen si Oltchim e in avantaj!

min 3: Amorim face 1-1 cu o super aruncare, dupa ce Bulatovici a ratat in faza dinainte!

min 1: Portarul Haraldsen s-a accidentat chiar din primul minut al meciului! Primeste ingrijiri si continua in poarta!

min 1: GOOOL Oltchim! Ada Nechita inscrie primul gol al galacticelor la Veszprem!

20:00 Sala e plina, fanii lui Gyor au realizat si o coregrafie cu un tricou imens al echipei in tribuna!

19:58 Imnul Ligii si vacarm incredibil in sala!

19:48 Atmosfera de senzatie la Veszprem, prezentare in stil NBA pentru cele doua echipe!

19:25 "Nu avem ce pierde, jucam pana la capat sansa pe care o avem. Le-am zis fetelor ca pregatesc organizarea finalei. Sper sa putem sa ne calificam!", a spus presedintele de la Oltchim, Petre Berbecaru, la Digisport.

19:10 100 de romani vor fi alaturi de Oltchim in sala de la Veszprem, chiar daca initial se astepta un numar dublu de fani.

Oana Manea anunta inainte de meci ca fetele de la Valcea au uitat deja turul de la Bucuresti si sunt pregatite de un meci mare, chiar daca le astepata o atmosfera de cosmar.

"Trecutul nu mai conteaza. Am vazut meciul tur de zece ori si am disecat fiecare faza in parte, am vazut ce am facut bine, ce nu ne-a iesit. Trebuie sa uitam meciul de la Bucuresti, la Veszprém va fi altul. Pornim de la zero! Eu cred ca am avut foarte mari emotii, ne-am dorit sa facem lucruri bune si au aparut greselile, ne-am precipitat".

A fost 22-24 la Polivalenta, iar Manea sustine ca o posibila cauza pentru acest rezultat este disputarea partidei la Bucuresti si nu la Valcea.

"Din totdeauna am spus ca la Valcea presiunea pe adversar era mult mai mare. Publicul e mai aproape de teren, de noi. Ne motiveaza foarte mult. Acum nu dam vina pe asta. Cei care au fost la meci au fost minunati. Am demonstrat de atatea ori ca putem reveni cand suntem conduse!", a mai Oana Manea.