EXCLUSIV Ce mesaj are Oana Manea pentru Rapid și CSM București înaintea sferturilor din Liga Campionilor

Oana Manea csm bucuresti liga campionilor Rapid liga campionilor Handbal
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 09:24
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 09:24

CS Rapid și CSM București vor înfrunta două nume mari din handbalul feminin în drumul spre Final Four, în acest weekend.

Cele mai puternice echipe ale României le vor avea în față pe Vipers Kristiansand (Norvegia) și Team Esbjerg (Danemarca), în sferturile Ligii Campionilor.

Meciurile tur din sferturile Ligii Campionilor, Rapid - Vipers și Esbjerg - CSM București, vor avea loc duminică, 30 aprilie. Duelul dintre Rapid și Vipers Kristiansand va începe la ora 15:00 și va avea loc în Sala Polivalentă. Proaspăt campioană în Liga Florilor, CSM București joacă primul meci în deplasare, în Danemarca, de la ora 17:00.

Oana Manea, despre Rapid - Vipers și Esbjerg - CSM București

Fostul pivot Oana Manea (38 de ani) a prefațat duelurile Rapid - Vipers și Esbjerg - CSM București, într-un interviu acordat pentru Sport.ro. Manea își dorește ca ambele echipe să meargă la Budapesta, în Final Four:

"Handbalul e plin de surprize. Ambele meciuri sunt grele pentru CSM București și Rapid, dar se pot întâmpla surprize. Rapid a arătat o față foarte bună, dacă jucau returul acasă era cu totul altceva. Eu îmi doresc să meargă ambele echipe în Final Four.

Ar fi extraordinar pentru handbalul românesc să vedem ambele echipe la Budapesta! Cred că jumătate din sală ar fi plină de români, mai ales dacă s-ar califica Rapidul. Ar fi o performanță foarte, foarte mare.

Rezultatele Rapidului se datorează foarte mult suporterilor. Fetele sunt susținute tot timpul, indiferent de ce se întâmplă în joc. Tot timpul sunt apreciate, nu există huiduieli. La ultimul meci, cu Krim, a fost o atmosferă extraordinară", a declarat Oana Manea, pentru Sport.ro.

Meciurile din Liga Florilor pot fi urmărite în direct pe Pro Arena și în format live video pe site-ul wwww.sport.ro.

Rapid - Vipers, sold-out istoric

Toate biletele pentru meciul tur Rapid - Vipers Kristiansand s-au vândut în mai puțin de 40 de minute! Elevele lui Kim Rasmussen vor fi susținute de 5000 de suporteri în Sala Polivalentă.

Rapid s-a calificat în sferturi după "o dublă" nebună cu Krim Ljubljana. După ce în tur au pierdut la o diferență de cinci goluri, 24-29, campioanele au întors soarta în returul din Polivalentă. Giuleștencele s-au impus la o diferență de șase goluri în rertur, 30-24.

Biletele pentru meciul Rapid - Vipers au costat între 15 și 30 de lei.

7 mai: CSM București - Esbjerg, ora 17:00

În sferturile Ligii Campionilor, în caz de egalitate după ambele manșe, nu se ține cont de numărul golurilor marcate în deplasare. Se trece direct la loviturile de departajare.

Este pentru prima oară în istoria handbalului feminine când România are două reprezentante în faza sferturilor de finală.