Astra 3-2 AZ Alkmaar | Prima repriza absolut NEBUNA la Giurgiu: Astra a fost condusa cu 0-2, dar a intors meciul in 10 minute. Calificarea se decide in Olanda

Astra AZ Alkmaar Europa League Marius Sumudica Europa League
Data publicarii: Joi 20 August 2015, 17:22
Data actualizarii: Joi 20 August 2015, 20:57

Comentam impreuna meciul Astrei Giurgiu cu AZ Alkmaar, din Play Off-ul pentru grupele Europa League

Astra a reusit o performanta uriasa in turul III al Europa League, reusind sa elimine una dintre echipele de traditie ale fotbalului englez, club cu un buget anual de circa 20 de ori mai mare.

Acum, formatia lui Sumudica are parte de un nou duel tare, urmand sa se bata cu olandezii de la AZ Alkmaar, fosti campioni ai Eredivisie.

"Plecam cu sansa a doua si speram sa realizam aceasta surpriza si sa ne calificam in grupe din nou. Ar reprezenta foarte mult, pentru ca o astfel de performanta creste valoarea jucatorilor si a fotbalului romanesc.

M-ar multumi si un 0-0, sincer sa fiu.

E greu, jucam primul meci acasa, in conditiile in care pana acum am jucat in deplasare. Sper totusi sa luam o optiune serioasa inca din tur", a spus Marius Sumudica, antrenorul Astrei.

Meciul de la Giurgiu va fi condus de un arbitrul sloven. Slavko Vincic va conduce partida, avandu-i la margini pe Bojan Ui si pe Andraz Kovacic.

Echipele probabile

Astra: Lung jr. - Queiros, Oros, Gaman, Morais - Lovin, Boldrin - Enache, Budescu, De Amorim - Alibec

Antrenor: Marius Sumudica

AZ Alkmaar: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, Van der Linden, Haps - Haye, Ortiz, Henriksen - Hupperts, Janssen, Dos Santos

Antrenor: John van den Brom