Primul gol de 40mil € din istoria fotbalului: "Merita fiecare banut!" Cum s-a transformat in erou pentru milioane de fani in doar cateva secunde:

Liverpool Andy Carroll Anglia
Data publicarii: Duminica 15 Aprilie 2012, 09:38
Data actualizarii: Duminica 15 Aprilie 2012, 09:42

Tottenham - Chelsea, semifinala Cupei Angliei, ora 18.00 LIVE TEXT pe www.sport.ro si m.sport.ro

Liverpool s-a calificat in finala Cupei Angliei dupa 2-1 contra celor de la Everton pe Wembley! Andy Carroll, poate cel mai hulit jucator al "cormoranilor" a devenit erou dupa reusita din minutul 87!

Carroll ratase 3 ocazii imense pentru Liverpool in repriza a 2-a iar fanii se intrebau cum de nu il schimba Kenny Dalglish. Increderea scotianului a fost rasplatita insa de Carroll la o lovitura libera batuta de Bellamy - Carroll a deviat mingea desi erau langa el atat Jelavic, cat si Fellaini iar Liverpool a ajuns din nou in finala competitiei pe care a castigat-o de 7 ori, ultima data in 2006.

"Este cel mai tare sentiment pe care l-am trait. Am avut cateva sanse, probabil ar fi trebui sa marchez mai devreme. Am avut multi critici in acest sezon dar mereu am crezut in mine si acum am sansa de partea mea dupa 2 goluri in 2 meciuri" a spus eroul Andy Carroll, cel care marcase si golul decisiv in meciul cu Blackburn din ultima etapa.

Adus la Liverpool pentru 40 de milioane de euro pe 31 ianuarie 2011, Andy Carroll a fost criticat de fani si de presa pentru faptul ca nu marcheaza. Ultimele 2 goluri il pot face insa chiar sa spere ca va ajunge la Euro 2012!

"Pentru mine, doar acest gol ar valora 40 de milioane" a spus Jamie Carragher dupa meci. "Greseala de la golul lui Everton a fost ceva ce se intampla odata la mult timp si eu sunt partial de vina asa ca atunci cand Andy a marcat pe final in primul rand m-am simtit usurat. Nu as fi putut sa ma privesc in oglinda daca am fi pierdut cu 1-0 dupa greseala mea" a mai spus Carragher.

Astazi de la ora 18, Tottenham si Chelsea se lupta pe Wembley in cea de-a doua semifinala a Cupei Angliei.