Victorie fantastica pentru CSM Bucuresti in turul finalei Cupei Challenge: cea mai mare performanta a unei echipei romanesti dupa Revolutie

CSM Bucuresti Cupa Challenge Volei Volei
Data publicarii: Miercuri 30 Martie 2016, 21:28
Data actualizarii: Miercuri 30 Martie 2016, 22:41

CSM Bucuresti a castigat prima mansa a finalei Cupei Challenge la volei feminin, 3-1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-15) cu formatia turca Trabzon Idman Ocagi, miercuri, pe teren propriu.

CSMB, care joaca prima finala a unei echipe feminine de volei din Romania, a obtinut victoria după o ora si 35 de minute.

Meciul a fost echilibrat in debutul primului set , CSMB reusind sa se desprinda la 9-6, dupa care a mai condus la diferenta de trei puncte (11-8, 13-10, 14-11). Echipa antrenata de Francois Salvagni a avut avantaj la al doilea timeout tehnic, 16-15, dar apoi a pierdut urmatoarele trei puncte (16-18) si formatia oaspete a preluat controlul. CSM a egalat (18-18, 20-20), dar Trabzon a avut un final mai bun de set si si-a adjudecat prima mansa cu 25-20.

Si inceputul setului secund a fost echilibrat, dar la 5-5 echipa noastra a reusit sa se distanteze la doua puncte (7-5), apoi avantajul a crescut la 9-6, apoi la cinci puncte, 12-7, iar CSMB a dominat categoric disputa, castigand setul cu 25-16 si egaland situatia, 1-1.

Setul trei, desi controlat in cea mai mare parte a timpului, a fost destul de strans pana la 16-14, cand CSMB a reusit patru puncte consecutive si nu a mai avut emotii, impunandu-se cu 20-16.

CSMB a inceput in forta setul patru, a condus cu 4-0, Trabzon a revenit la 5-3, dar patru puncte consecutive ale echipei bucurestene au readus linistea in randul spectatorilor (9-3). Diferenta a crescut constant si a ajuns la 20-8, CSMB castigand setul cu 24-15 si meciul cu 3-1.

Roxana Bacsis a fost cea mai buna jucatoare a echipei din capitala, cu 23 de puncte, sustinuta de bulgaroaica Maria Karakaseva, 14 puncte, si sarboaica Jasna Majstorovic, 11 puncte. De la oaspete s-au remarcat Sanja Malagurski, 17 puncte, si Jelena Blagojevic, 11 puncte. Bulgaroaica Kremena Kamenova, fosta jucatoare la CSM, a reusit 9 puncte pentru Trabzon.

Returul finalei va avea loc duminica, de la ora 15:00, la Trabzon.

Trabzon Idman Ocagi a eliminat-o in optimile de finala ale competitiei pe vicecampioana Romaniei, CSM Targoviste, cu 3-1 (la Trabzon) si 3-0 (la Targoviste).

CSM Bucuresti a bifat cea mai buna performanta a unei echipe feminine romanesti din istorie. Voleiul romanesc a cunoscut anii de glorie intre 1960 si 1970, atunci cand Rapid si Dinamo au jucat si doua finale continentale. Rapid si Dinamo, prin echipele de masculin, au castigat in total 6 trofee europene.