Tomis Constanta in finala mica din Challenge Cup: Tomis 1-3 Jastrzebski Wegiel SA!

Tomis Constanta Volei
Data publicarii: Sambata 21 Martie 2009, 20:42
Data actualizarii: Sambata 21 Martie 2009, 20:44

Campioana Romaniei la volei masculin, Tomis Constanta, a ratat, sambata, calificarea in finala Challenge Cup, la Izmir, dupa ce a fost invinsa in semifinale de polonezii de la Jastrzebski Wegiel SA, cu scorul de 3-1 (25-23, 35-33, 19-25, 25-21).

Tomis a pierdut dramatic primul set, 23-25, pe fondul unor greseli la primire. Setul secund, in care Tomis a condus de cateva ori, mai ales pe final, a fost cel mai disputat, incheindu-se cu 35-33, dupa doua decizii de arbitraj contestate de constanteni.

In setul trei, Tomis a jucat mult mai motivata, conducand cu 14-7 si 19-12, mai ales datorita functionarii blocajului, pentru a-l adjudeca fara probleme, 25-19.

In urmatoarea runda, dupa un debut mai putin inspirat, voleibalistii constanteni au revenit in joc, 12-12, dar nu au mai gasit forta necesara sa repete evolutia buna din setul precedent, cedand implicit si meciul, cu scorul general 1-3.

Tomis va juca finala mica a Challenge Cup, cu formatia elena EA Patras, duminica, de la ora 14.00, in timp ce trofeul il vor disputa Jastrzebski Wegiel SA si echipa gazda a turneului final al Challenge Cup, Arkas Sports Izmir.|

Formatia turca a dispus in semifinale, sambata, de EA Patras, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 25-19).

Obiectivul Tomis Constanta in actuala stagiune continentala a fost castigarea Cupei Challenge.