Notre respect! România părăsește Europeanul de volei după un parcurs formidabil. Cronica “sfertului” cu Franța

Romania Campionatul european de Volei Romania - Franta Volei Volei
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 22:38
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 23:01

Echipa națională de volei masculin a României a fost eliminată de la Campionatul European. Franța a câștigat meciul din sferturile de finală, scor 3-0.

România - Franța 0-3 (22-25, 14-25, 25-27)

Franța și-a luat revanșa în fața României. În faza grupelor, tricolorii s-au impus în mod surprinzător contra campioanei olimpice, scor 3-1.

Marele duel de la Varna a început sub semnul echilibrului. A fost o atmosferă de vis în Bulgaria, foarte mulți suporteri din țară au făcut deplasarea pentru a încuraja naționala la acest meci de cinci stele. România nu mai reușise să ajungă din 1983 până în sferturile Campionatului European de volei masculin.

România a condus în primul set, dar a cedat spre final

Cele două echipe au mers la cap până la 9-9. Tricolorii au reușit apoi să se desprindă în premieră la două puncte, scor 11-9. Am profitat de un serviciu modest al adversarilor și am rămas în avantaj până spre final de set.

Francezii au alergat după egalare, dar elevii lui Sergiu Stancu (41 de ani) au rezistat până la 18-18. Mai apoi am condus, scor 20-18, dar Franța a întors scorul, în mod dramatic, pe final de set. "Cocoșul galic" și-a adjudecat primul set în cele din urmă, scor 25-22, spre dezamăgirea românilor.

"Băieți, e păcat de munca noastră să le dăm puncte de rahat", a spus selecționerul Sergiu Stancu, la 21-24 în primul set, când a solicitat time-out.

Efect de domino

Pierderea primului set i-a afectat din plin pe băieții lui Stancu. Franța a condus cu 6-0 în startul setului secund, în timp ce România a părut lipsită de vlagă.

Încet, încet au început să vină și punctele României. Cu toate acestea, Franța a păstrat un avans considerabil până la finalul setului. Campionii olimpici au reușit să tranșeze mult mai rapid soarta setului secund, scor 25-14.

Antrenorul Sergiu Stancu a încercat să schimbe cât mai mulți jucători pe parcursul setului secund, dar nicio formulă nu a reușit să țină în frâu jocul francezilor.

România s-a trezit după pauza mare dintre setul doi și setul trei. Tricolorii au repetat jocul foarte bun din primul set și chiar au avut trei mingi de set. Cu toate acestea, Franța a revenit și a reușit să închidă meciul definitiv, scor 27-25 în setul trei. Aici se încheie aventura României la Campionatul European. Mulțumim, băieți!

Parcursul României de la acest turneu final a fost de-a dreptul incredibil. În 2019, la precedenta participare de la EURO, tricolorii s-au clasat pe locul 21, cel mai slab rezultat din istoria participărilor.

Tabloul semifinalelor

Franța se va duela în semifinalele Europeanului cu învingătoarea dintre Italia și Țările de Jos (Olanda). Până acum și-a mai asigurat prezența în semifinale echipa Sloveniei. Aceasta a trecut în sferturi de Ucraina, scor 3-1. Slovenia va înfrunta în semifinale Polonia sau Serbia.

Chiar dacă a fost eliminată, România este pentru moment singura echipă care a învins Franța la acest turneu final.

Duelurile din semifinale, finala mică și finala mare se vor disputa la Roma. Ultimul act va avea loc pe 16 septembrie.