Data publicarii: Marti 05 Ianuarie 2010, 21:49
Data actualizarii: Marti 05 Ianuarie 2010, 22:07

Terzic de la Galati a semnat cu castigatoarea Ligii din sezonul trecut, Perugia din Italia.

Terzic a semnat pe un an cu Perugia cu drept de prelungire si va pleca in Italia din vara.

Galatiul spera intr-o minune - sa treaca definitiv pe linie moarta tancurile de la Odintsovo si sa-si faca in liniste planurile pentru play-off-ul de 12 echipe. Fetele de la Galati mai au nevoie de o victorie in ultimele 3 meciuri din grupa ca sa fie sigure de calificare.

Campioanele ultimilor trei ani la volei in Romania au insa o mare problema. Chiar daca strange din dinti la antrenamente, vedeta Veronica Gomez se pregateste de operatia la coloana. Incredibil, insa, hernia de disc a jucatoarei din Venezuela a fost trecuta neobservata de antrenorul Zoran Terzic.

Rusoaicele din Odintsovo nu-l sperie deloc pe Zoran Terzic. "Suntem ca si calificati", spune antrenorul voleibalistelor de la Metal Galati inaintea returului cu Zarechie Odintsovo din Liga, care e in direct la Sport.ro, joi, de la ora 16:00!

"E un joc oarecum deosebit din cauza faptului ca nu prea ne-am antrenat si, cu exceptia meciurilor din Elvetia, nici nu am prea jucat in aceasta perioada. Sper ca si celelalte echipe sa fi facut o pauza datorata sarbatorilor. Ne asteapta un meci dificil, rusoaicele isi joaca practic ultima sansa de a mai spera la calificarea in faza urmatoare. Pentru noi nu-i asa de important meciul, suntem aproape ca si calificati, dar cu siguranta ca vom juca la victorie. Poate sansa noastra este aceea ca presiunea este pe adversare si nu pe noi. Nu avem probleme deosebite cu accidentarile. E normal ca dupa o perioada cu multe jocuri in campionat si in cupele europene sa apara si probeleme medicale", a spus Terzic.

Jucatoarea Nneka Onyejekwe spera ca CSU Metal sa repete performanta din tur, atunci cand galatencele au castigat cu scorul de 3-2:

"Va fi foarte greu. Rusoaicele vor incerca sa-si ia revansa dupa ce le-am batut la Buzau. Cred ca sansele la victorie sunt egale. La Buzau nu a fost o minune ca am castigat. Atunci am inceput prost meciul si ne-am revenit in setul trei. Sper ca joi sa incepem bine partida si sa castigam poate mai clar decat am facut-o prima data".

Metal Galati - Zarechie Odintsovo e in direct la Sport.ro, joi ora 16:00!