Dinamo Ana Miron Jelena Vulin Naya Angelle Gros Volei Alba Blaj Volei
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 13:08
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 13:10

Echipa de volei feminin a clubului din Ștefan cel Mare s-a impus clar în fața campioanei Volei Alba Blaj.

CS Dinamo Bucureşti a învins fără drept de apel campioana CSM Volei Alba-Blaj, cu scorul de 3-0 (25-19, 25-20, 25-12), duminică, în Sala Dinamo, într-un meci din etapa a 7-a a Diviziei A1 la volei feminin.

Dinamo a reuşit abia a patra sa victorie din acest campionat, în timp ce Volei Alba-Blaj a bifat deja a doua înfrângere, ratând şansa de a reveni pe primul loc, scrie Agerpres.

Jelena Vulin, cu 19 puncte, a fost artizana victoriei lui Dinamo, susţinută de Naya Angelle Gros (12) şi Ana Miron (10).

De la echipa ardeleană s-au remarcat Bogumila Biarda (12) şi Isidora Kockarevic (11).

Filmul meciului Dinamo - Volei Alba Blaj 3-0

”Seară neagră pentru campioana României!

Partida din Sala Dinamo a fost dominată de gazde, care au controlat în permanență jocul, având avantaj confortabil pe tabelă în fiecare set.

Cel mai echilibrat a fost primul set, când echipa noastră a reușit să revină și să egaleze la 17, apoi la 19, însă cele șase (!) puncte consecutive reușite de Dinamo au închis parțialul în favoarea gazdelor.

Dinamo a controlat și setul secund, a avut un avantaj de opt puncte (21-13), echipa noastră a revenit până la 21-19, însă din nou două puncte consecutive reușite de gazde au pecetluit soarta setului.

Setul al treilea a fost controlat autoritar de gazde, dinamovistele impunându-se cu 25-12”, a scris Volei Alba Blaj pe pagina oficială de Facebook a clubului.