arcada galati CEV Champions League Roland Gergye Sala Sporturilor Dunărea din Galaţi Sergiu Stancu Volei
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 08:37
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 08:44

După Volei Alba Blaj la feminin, și campioana de la masculin Arcada Galați a obținut calificarea.

CS Arcada Galaţi s-a calificat în premieră în grupele Ligii Campionilor la volei masculin, deşi a fost învinsă de formaţia greacă Olympiakos Pireu cu scorul de 3-1 (22-25, 25-18, 25-19, 28-26), duminică, în ultimul meci din Grupa a VI-a din turul al doilea preliminar, ale cărei meciuri au fost găzduite de Sala Sporturilor Dunărea din Galaţi.

Două victorii și o înfrângere cu 1-3, de ajuns pentru calificarea istorică

Arcada, care s-a înclinat după o oră şi 43 de minute, însă era calificată după primul set, adjudecat cu 25-22.

Gălăţenii veneau după două victorii, cu SC Prometei Dnipro şi Neftohimik Burgas.

Roland Gergye, cu 12 puncte, a fost cel mai bun jucător al echipei antrenate de Sergiu Stancu.

De la Olympiakos s-au remarcat Toncek Stern (14 puncte) şi Spyridon Chandrinos (12).

Meciul s-a desfăşurat în faţa a 1.500 de spectatori şi a fost arbitrat de ungurul Tibor Halasz şi de elveţianul Vladimir Simonovic, scrie Agerpres.

În celălalt meci jucat duminică la Galaţi, Prometei a dispus de Neftohimik cu 3-1.

Olympiakos a câştigat grupa, cu trei victorii, urmată de Arcada, două victorii (6 puncte), Prometei, cu o victorie, şi Neftohimik (0 puncte).

Arcada Galați, antrenată de Sergiu Stancu, va juca în Grupa E

În grupele competiţiei vor accede câştigătoarele celor două grupe din această fază, precum şi cea mai bună echipă clasată pe locul secund.

"A fost, se poate spune, cea mai dulce înfrângere a Arcadei, pentru că a deschis un nou capitol în istoria sa: cel rezervat Ligii Campionilor.

CSM Arcada va juca împotriva formațiilor Cucine Lube Civitanova (Italia), Greenyard Maaseik (Belgia) și VK Lvi Praga (Cehia). Primul meci va fi în Italia, la 22 noiembrie", a postat Arcada pe pagina oficială de Facebook a clubului.