Romania ajuta Franta sa fie eroul negativ in TOP 10 SOCURI la Campionatele Europene

Cehia Danemarca Franta Grecia Spania TOP 10
Data publicarii: Vineri 05 Februarie 2010, 09:37
Data actualizarii: Joi 18 Februarie 2010, 18:34

Duminica va fi tragerea la sorti pentru Campionatul European din 2012, unde Romania spera sa primeasca o grupa usoara si sa se califice la turneul final din Ucraina si Polonia. Daca ar avea sansa sa-l viziteze pe tatal sau pe banii federatiei, Razvan Lucescu probabil va incerca sa se inspire si din topul celor mai mari surprize din istoria competitiei.

10. DEZASTRUL DOMENECH - 2008

Franta a mers la Euro 2008 cu veterani aflati la apusul carierei ca LilianThuram si Claude Makelele, dar nu le lipseau si staruri aflate in varf de forma ca Henry, Evra sau Ribery. Le-a lipsit un antrenor competent, pentru ca Domenech a facut numeroase erori de tactica si de selectie. Franta a terminat pe ultimul loc in grupa: dupa ce a inceput cu un 0-0 cu Romania, a fost umilita de Olanda si de Italia. Surprinzator, Domenech a ramas in functie. Probabil pentru a intra si in top 10 surprize la Campionatul Mondial.

9. LETONIA , NEINVINSA DE GERMANIA - 2004

Doar prin calificarea la CE din 2004, Letonia deja produsese o surpriza imensa. La turneul final, toata lumea se astepta ca balticii sa fie umiliti. Dupa ce au pierdut la o diferenta minima, 2-1, cu una din favoritele competitiei, Cehia, Letonia s-a aparat excelent cu Germania si a obtinut un egal fara goluri, 0-0 la Porto.

8. CEHIA ELIMINA ITALIA - 1996

Se astepta ca Germania si Italia sa se califice fara probleme din Grupa C, si totul parea ca merge conform planului, cu victorii in primul meci contra Cehiei, respectiv Rusiei. In runda a doua, Sacchi a fost atat de convins ca nu poate avea probleme, incat si-a odihnit o parte din titulari impotriva cehilor. Pe atunci necunoscutii Pavel Nedved si Karel Poborski i-au invins cu 2-1 pe italieni si astfel Cehia, aflata la primul turneu final dupa castigarea independentei, a ajuns pana in finala, pierduta in fata Germaniei.

7. FRANTA CAPITULEAZA LA PARIS - 1960

Franta a jucat in doua din cele mai frumoase meciuri din istoria Campionatelor Europene. Unul dintre ele este semifinala cu Portugalia din 1984, dar 24 de ani mai devreme au jucat cu Iugoslavia intr-un thriller cu 9 goluri. Nu neaparat faptul ca au pierdut cu Iugoslavia a fost o surpriza, pentru ca acestia reprezentau una din fortele mari din fotbal in acea perioada, ci faptul ca francezii conduceau cu 4-2 cu doar 15 minute inainte de final. In doar 4 minute, "plavii" au intors scorul chiar pe Parc des Princes, la Paris, si s-au calificat in finala.

6. ESECUL FRANTEI LUI PLATINI - 1992

O ultima pagina "glorioasa" din istoria Frantei la Campionatul European. Dupa excluderea Iugoslaviei de la turneul final, pe motive politice, Franta era favorita la castigarea trofeului. O echipa de superstaruri, cu Cantona, Papin, Deschamps, Blanc, plus veteranii Amoros si Luis Fernandez. In preliminarii, castigasera toate cele 8 meciuri, iar in Suedia veneau dupa o serie de 19 meciuri fara infrangere, serie ce-i adusese lui Platini titlul de antrenorul anului in lume in 1991. La turneul final insa, totul a mers prost. Au marcat doar 2 goluri in 3 meciuri, ambele de catre Papin, si au fost eliminati dupa un 1-2 cu Danemarca.

5. JOXER GOES TO STUTTGART - 1988

Golul lui Ray Houghton a dus la cantecul "Joxer goes to Stuttgart", care celebreaza prima aparitie a Irlandei la un turneu final. Nimeni nu le dadea vreo sansa irlandezilor, iar media engleza prezicea chiar umilirea acestora. Victoria "verzilor" nu poate fi catalogata doar ca o surpriza. A fost un moment istoric, ce a intretinut nebunia fotbalului in Irlanda la sfarsitul anilor '80 si inceputul anilor '90. Golul lui Houghton e privit ca unul din cele mai importante momente din  istoria nationalei.

4. SPANIA SOCHEAZA GERMANIA DE VEST - 1984

Erau vremurile in care vest-germanii erau abonati la finale. Si ce echipa aveau, cu Schumacher, Briegel, Rummenigge, Matthaus, Litbarsky. Totusi, a fost un turneu in care nemtii s-au intrecut in ratari. Dupa un 0-0 cu Portugalia si un 2-1 contra Romaniei, Germania de Vest mai avea nevoie de un egal pentru a ajunge in semifinale. Desi spaniolii ratasera un penalty, nemtii controlau meciul si avusesera doua bare. Apoi, in minutul 90, fundasul Maceda a aparut de nicaieri, a inscris si i-a batut pe germani cu propria lor arma, golul din prelungiri.

3. IMPERIUL GERMAN FACUT SAH-MAT - 1976

Germania de Vest era cea mai buna echipa in anii '70. Locul 3 la CM '70, castigatoare la Euro '72 si Campionatul Mondial din '74, erau favoriti si la Euro '76. Dupa ce au revenit in semifinale de la 0-2 cu gazdele iugoslave, in finala au reusit inca un moment "made in Germany" si golul din minutul '89 a dus meciul in prelungiri si apoi la 11m. Surprinzator, cehii au iesit invingatori cu 5-4 la loviturile de departajare.

2. DINAMITA DANEZA - 1992

Supranumele echipei din anii '80, cu Elkjaer si Michael Laudrup. In anii '90, aceasta generatie era la apus. Laudrup refuza sa joace la nationala, iar in preliminarii pierdusera calificarea in dauna Iugoslaviei. In ajunul turneului final, iugoslavii au fost eliminati din cauza razboiului. Adunati din vacanta,de pe plaja, danezii nu s-au oprit decat cand au ridicat trofeul. Calificati din grupe dupa un 2-1 cu Franta, au invins in semifinale detinatoarea titlului, Olanda, cu Schmeichel aparand penalty-ul executat  de van Basten. In finala, superfavorita Germania a fost batuta cu 2-0, intr-un meci ramas in istorie pentru torpila cu care John Jensen a deschis scorul.

1. FULGERUL GRECESC - 2004

Pana la Euro 2004, Grecia se mai calificase doar la doua turnee finale importante - Euro 1980 si CM 1994. La pariuri era penultima, doar Letonia era cotata mai prost. Grecia insa a jucat perfect lectia apararii, combinata cu faze fixe gandite si contraatacuri devastatoare. Fara nicio vedeta in echipa,s-au calificat dintr-o grupa cu gazda Portugalia si Spania. Apoi 3 de 1-0, in sferturi cu Franta, in semfinale cu Cehia si in finala cu portughezii au dus la una din cele mai mari surprize din istoria fotbalului mondial, si este greu de crezut ca o echipa de acest calibru va mai reusi vreodata sa triumfe la Campionatul European.