Sferturi la Indian Wells, sferturi la Miami. Sorana Cîrstea trăiește „visul american” în 2023: cine îi va fi oponentă în sferturi

Sorana Cirstea Tenis WTA Romania WTA Miami 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 23:35
Data actualizarii: Marti 28 Martie 2023, 09:05

Sorana Cîrstea este la o victorie distanță de revenirea în top 50 WTA, dar va avea de partea opusă a fileului o campioană de Grand Slam.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) nu a pierdut niciun set în primele patru meciuri jucate în ediția 2023 a turneului WTA 1000 de la Miami.

Sportiva din România le-a eliminat pe Fernanda Contreras Gomez, Caroline Garcia, Karolina Muchova și Marketa Vondrousova în minim de seturi, o performanță uluitoare, având în vedere că între cele patru jucătoare se numără câștigătoarea Turneului Campioanelor, dar și o fostă finalistă a turneului de la Roland Garros.

Sorana Cîrstea, pe locul 51 WTA în clasamentul LIVE, după calificarea în sferturi, la Miami

€173,977 este recompensa financiară pe care Sorana Cîrstea o va primi pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției de calibru WTA 1000 din Florida.

În faza ultimelor opt jucătoare, Sorana Cîrstea va primi replica unei campioane de mare șlem, Aryna Sabalenka. Bielorusa - învingătoare la Australian Open în acest an - a învins-o pe Barbora Krejcikova, scor 6-3, 6-2.