VIDEO WTA Miami | Sorana Cîrstea nu se mai oprește! Românca a bătut-o 2-0 pe Vondrousova și s-a calificat în sferturi

Sorana Cirstea Marketa Vondrousova Tenis WTA Romania WTA Miami 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 23:25
Data actualizarii: Luni 27 Martie 2023, 23:30

Sorana Cîrstea a învins-o în minim de seturi pe finalista Roland Garros 2019, Marketa Vondrousova, în optimile turneului WTA 1000 de la Miami.

Sorana Cîrstea - Marketa Vondrousova 7-6, 6-4
în optimile turneului WTA 1000 de la Miami

Game, set & meci, Sorana Cîrstea! Eleva lui Thomas Johansson pătrunde în faza ultimelor opt jucătoare la Miami, semnând cel mai bun rezultat din ultimii ani, la egalitate cu performanța atinsă la Indian Wells, săptămâna trecută.

În sferturile de finală, Cîrstea va înfrunta o campioană de Grand Slam, fie că se va duela cu Aryna Sabalenka, fie că va primi replica Barborei Krejcikova.

95 de minute a fost durata optimii de finală câștigate de Sorana Cîrstea în defavoarea Marketei Vondrousova.

€173,977 este valoarea premiului financiar pe care Sorana Cîrstea și l-a asigurat, ajungând în faza sferturilor, la Miami.

Primul break al setului doi îi revine Soranei Cîrstea, care se desprinde la 5-3 și va avea șansa de a servi pentru calificare, în cazul în care nu va reuși break-ul decisiv în game-ul următor.

Game & prim set, Sorana Cîrstea! 56 de minute, durata primei manșe, încheiate cu un tiebreak adjudecat la trei de jucătoarea din țara noastră.

Re-break, Sorana Cîrstea! Românca restabilește egalitatea imediat după ce și-a pierdut serva pentru prima dată în meci. Tiebreak în setul întâi.

Vondrousova reușește primul break al meciului în game-ul 11 al setului 1, la a treia minge de break procurată. O scurtă perfect sincronizată de cehoaică face diferența în acest punct psihologic al primului set.

Prim set de un echilibru rarisim în circuitul WTA. Cîrstea și Vondrousova și-au făcut primele cinci game-uri pe propria servă fără mari dificultăți, jucătoarea aflată la retur regăsindu-se mereu în dificultatea de a prelungi punctele.

Sorana Cîrstea (32 de ani) a urcat 16 locuri în clasamentul WTA LIVE, grație calificării semnate în faza optimilor de finală ale turneului WTA 1000 din Florida.

Sportiva din România a învins-o pe Karolina Muchova în minim de seturi, scor 7-5, 6-1, pentru a ajunge între ultimele șaisprezece jucătoare rămase în turneu.

Cîrstea - Vondrousova: 2-1 la meciurile directe

Sorana Cîrstea şi Marketa Vondrousova (23 ani, 103 WTA) şi-au împărţit victoriile în meciurile directe, cehoaica ieşind învingătoare cu 6-2, 6-4 în turul al treilea la Australian Open în 2021, iar Sorana Cîrstea câştigând cu 7-5, 3-6, 6-4 anul trecut, la Sankt Petersburg.

Vondrousova a reușit locul 54 drept cea mai înaltă clasare în ierarhia mondială. Cehoaica a jucat finala turneului de la Roland Garros în 2019, când s-a înclinat în fața australiencei Ashleigh Barty.

Sorana Cîrstea joacă pentru o miză uriașă, în optimile turneului de la Miami

Dacă o va învinge pe Marketa Vondrousova, Sorana Cîrstea va acumula alte 190 de puncte, prin care va reuși să revină în top 50 WTA.

Financiar, Sorana Cîrstea și-ar asigura suma totală de €173,977, dacă va accede în sferturi, iar valoarea victoriei potențiale din optimi ar urma să fie de €82,535.

Cîrstea - Vondrousova se joacă luni, 27 martie, după ora 21:00.