WIMBLEDON 2018 | Anuntul oficial facut de organizatorii turneului! Ce se va intampla cu finala masculina daca Anglia ajunge in finala Cupei Mondiale

Wimbledon 2018 program Wimbledon 2018 Simona Halep Wimbledon turneu Wimbledon 2018 Turneul de la Wimbledon Tenis WIMBLEDON 2018
Live Blog
WIMBLEDON 2018
Data publicarii: Luni 09 Iulie 2018, 17:27
Data actualizarii: Luni 09 Iulie 2018, 17:28

17:27 09 Jul
Finala masculina nu-si schimba ora

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anuntat oficial ca finala masculina a turneului, programata pentru duminica de la ora locala 14, nu isi va schimba ora chiar daca Anglia va ajunge in finala Cupei Mondiale, programata pentru duminica de la ora locala 16.

"De cativa ani spunem ca finala va fi mereu de la ora 14.00 si asta nu se va schimba" le-a spus Richard Lewis, seful executiv al All England Club, celor de la BBC.
19:17 08 Jul

Azi e zi libera la Wimbledon pentru ca terenurile sa-si recapete prospetimea in vederea unei noi saptamani pline de tenis la Londra. Organizatorii au facut public programul zilei de luni, urmand sa avem pe teren cinci jucatori din Romania.

Trei dintre ei vor evolua la dublu feminin, acolo unde favoritele 15 Begu si Buzarnescu evolueaza in optimi de finala cu capii de serie 4, Klepac si Martinez Sanchez. Tenismenele noastre sunt programate in al doilea joc de pe terenul 15, incepand cu ora 15:30, cu aproximatie, dupa un meci de dublu masculin.

Monica Niculescu joaca si ea tot luni, la dublu, alaturi de Kirsten Flipkens din Belgia, cele doua urmand sa le intalneasca in al doilea meci de pe terenul 8 pe favoritele 1 Babos/Mladenovic. Si aceasta partida va incepe la aproximativ ora 15:30, tot dupa un meci de dublu masculin.

Raluca Olaru va evolua la dublu mixt in ultimul joc pe terenul 14, de la circa 18:30, alaturi de Martin, din Franta, in compania perechii Mektic/Chan (Croatia/Taipei), favoritii 5. Tot la mixt va juca si Mihaela Buzarnescu, alaturi de Marcin Matkowski din Polonia, nu inainte de ora 19, pe un teren ce nu a fost inca stabilit, in compania finalistilor de anul trecut, Kontinen si Watson, din Finlanda si Anglia.

Il mai avem in competitie si pe pe Stefan Palosi, reprezentantul nostru pe tabloul de juniori masculin, care va juca in al doilea meci de pe terenul 16, incepand cu ora 14:30, cu aproximatie, dupa un meci de junioare.

15:57 07 Jul
Alexandra Dulgheru, numarul 141 WTA, se simte exceptional dupa ce a reusit la Londra. Sportiva noastra a trecut cu brio de calificari si era cat pe ce sa produca surpriza in turul secund la turneul londonez, cand i-a pus mari probleme finalistei de anul trecut de la Wimbledon, Venus Williams.

Alexandra a postat pe contul personal de Facebook un videoclip in care-si face incalzirea intr-un mod inedit. Sportiva in varsta de 29 de ani demonstreaza ca are si alte talente in afara de tenis, desen si limbi straine. Bucuresteanca se misca foarte bine si la dans. “Voi impartasi cu voi o altfel de incalzire… cand toate celelalte rutine de incalzire devin plicitisitoare la un moment dat”, a scris Alexandra pe Facebook.

VEZI AICI CLIPUL

Alexandra Dulgheru a fost eliminata, miercuri, in turul secund al Grand Slam-ului de la Wimbledon. Sportiva din Romania a pierdut intalnirea cu favorita numarul 9, Venus Williams. Fostul lider mondial s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-0, 6-1, dupa un joc care a durat doua ore si doua minute.

23:52 06 Jul
Meciul Simonei Halep cu Su-Wei Hsieh din Taiwan va fi primul de pe terenul numarul 1 de la Wimbledon. Partida incepe la ora 15:00!
19:10 06 Jul

Venus Williams, eliminata de Bertens

Finalista de anul trecut de la Wimbledon, Venus Williams, a fost eliminata in turul al treilea la turneul gazduit de All England Club.

Americanca a fost invinsa dupa o lupta incredibila de catre olandeza Kiki Bertens, locul 20 WTA, scor 6-2, 6-7, 8-6, la capatul unui meci care a durat aproape trei ore! Venus Williams, locul 9 WTA, va iesi din Top 10 dupa acest rezultat

Mai departe, in optimile de finala, Kiki Bertens va juca impotriva castigatoarei partidei dintre Mihaela Buzarnescu (29) si Karolina Pliskova (29).

Este un turneu fara precedent la Wimbledon 2018! Dupa acest rezultat, din Top 10 mai raman in concurs doar Simona Halep, Angelique Kerber si Karolina Pliskova cehoaica urmand s-o intalneasca azi pe Mihaela Buzarnescu, a doua racheta a Romaniei.

18:11 06 Jul

Victorie la dublu

Monica Niculescu si Kirsten Flipkens au castigat in turul 2 la dublu in fata perechii Kenin-Vickery, ambele din Statele Unite. Niculescu si Flipkens au castigat primul set cu 6-2, americancele au revenit si au castigat setul 2 cu 6-1, pentru ca in setul decisiv sa fie 6-4 pentru Niculescu si Flipkens, cele care au incheiat meciul cu un break la 0!

In optimi, perechea romano-belgiana va infrunta castigatoarele din partida care opune principalele favorite, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franta), si cuplul Nadia Kicenok (Ucraina)/Anastasia Rodionova (Australia).

Niculescu si Flipkens si-au asigurat un cec de 29.000 de lire sterline si 240 de puncte WTA.

18:34 05 Jul
Bouchard, OUT de la Wimbledon!

Inca un nume cunoscut iese din competitie! Eugenie Bouchard a fost nevoita sa joace calificari la Wimbledon, insa azi a fost eliminata de Ashleigh Barty  in doua seturi, 4-6; 7-5. Bouchard a jucat finala in 2014, insa intre timp a iesit din top 100 mondial.
00:09 05 Jul

Simona Halep joaca dupa ora 16:00

Organizatorii au anuntat programul zilei de joi la Wimbledon. Meciul dintre Simona Halep si Saisai Zheng este al doilea pe terenul 1, dupa Marin Cilic vs. Guido Pella, programat sa inceapa la ora 15:00.

Partida dintre Cilic si Pella se reia de la scorul de 6-3, 6-1, 3-4. Meciul se poate incheia rapid, in trei seturi, dar poate dura si mai mult, daca argentinianul Pella se impune in setul 3.

19:16 04 Jul
Wozniacki, iesire nervoasa la meciul cu Makarova

Caroline Wozniacki a avut o iesire nervoasa in setul decisiv cu Makarova. Wozniacki a mers la arbitra de scaun la scorul de 4-1 pentru Makarova in setul decisiv pentru a se plange ca sunt prea multe insecte la Wimbledon.

"Vreau sa ma concentrez la tenis, nu sa mananc insecte", s-a plans Wozniacki.
17:21 04 Jul
Mihaela Buzarnescu o va intalni pe Karolina Pliskova

Mihaela Buzarnescu s-a calificat in turul 3 la Wimbledon, unde o va intalni pe Karolina Pliskova. Meciul se va disputa vineri, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori.

Buzarnescu si Pliskova (locul 8 WTA) s-au mai intalnit in urma cu sase ani. Atunci, Pliskova a castigat in trei seturi singura confruntare dintre cele doua.
15:10 04 Jul

ALEXANDRA DULGHERU 6-4, 0-6, 1-6 VENUS WILLIAMS

Setul al treilea:

1-6 Williams se califica dupa ce a pierdut primul set. Dulgheru a venit din calificari, dar s-a oprit in turul 2.
1-5 Williams are 5-1 in setul decisiv si serveste pentru meci.
1-3 Williams reuseste un nou break.
1-2 Venus Williams castiga cu greu si cu emotii un game care s-ar putea dovedi esential.
1-1 Dulgheru egaleaza.
0-1 Venus isi face serviciul si castiga si primul game din setul decisiv.

Setul al doilea:

0-6 Set alb pentru Venus Williams. Sportiva din Statele Unite ale Americii a castigat fara probleme. Meciul intra in decisiv
0-4 Williams a mai reusit un break si s-a distantat decisiv in setul secund.
0-2 Break reusit de Venus Williams.

Alexandra Dulgheru castiga primul set in fata americancei Venus Williams!

5-3 - Venus greseste, iar Dulgheru isi castiga serviciul si este la un singur game de castigarea primului set
2-1 - Venus Williams revine de la minge de break pentru Dulgheru si isi castiga, in cele din urma, serviciul
1-0 - Alexandra Dulgheru incepe in forta meciul si face BREAK!
______________________________________________________________________________________________________

Alexandra Dulgheru are parte de o adversara dificila in turul al doilea de la Wimbledon. Romanca se confrunta cu Venus Williams, favorita numarul 9 a competitiei!

15:01 04 Jul

SORANA CIRSTEA 6-1 3-6 3-6 EVGENIA RODINA

Sorana Cirstea pierde confruntarea din turul al doilea cu Evgenia Rodina si este eliminata de la Wimbledon!

3-5 - Break reusit de romanca!
2-5 - Din pacate, Sorana Cirstea isi pierde serviciul, iar Evgenia Rodina va servi pentru set si meci!
1-3 - Sorana reuseste sa recupereze un break in confruntarea cu Rodina!
0-3 - Inca un break reusit de rusoaica
0-1 - Rodina face BREAK inca din debutul setului decisiv

Evgenia Rodina isi adjudeca setul al doilea si trimite meciul in decisiv!

3-5 - Rusoaica reuseste break-ul si va servi pentru castigarea setului al doilea!
3-3 - Serviciu solid al Soranei!
1-2 - Setul al doilea este mai echilibrat, cele doua jucatoare reusesc sa-si castige game-urile pe propriul serviciu
0-1 - Evgenia Rodina isi castiga serviciul in debutul setului al doilea

SET SORANA CIRSTEA! Romanca inchide primul act al partidei cu o scurta plasata perfect!

5-1 - Sorana reuseste break-ul din nou si se distanteaza la 5-1. Serveste pentru set!
3-1 - Un nou break pentru Sorana Cirstea!
2-1 - Rebreak imediat reusit de rusoaica Evgenia Rodina
2-0 - Cirstea reuseste break-ul inca din primul game pe serviciul adversarei!
1-0 - Sorana isi castiga serviciul in debutul meciului!

Dupa ce a invins-o in primul tur pe slovaca Magdalena Rybarikova, Sorana Cirstea da in turul al doilea de la Londra de rusoaica Evgenia Rodina, locul 80 WTA. Confruntarea are loc miercuri, de la 13:30, pe terenul 14.

15:00 04 Jul

MIHAELA BUZARNESCU 6-0 6-3 KATIE SWAN

Mihaela Buzarnescu trece usor de Katie Swan si se califica in turul al treilea, unde va juca impotriva invingatoarei din partida Karolina Pliskova - Victoria Azarenka!

Buzarnescu si-a asigurat un cec de 100.000 de lire sterline si 130 de puncte WTA.

5-3 - Buzarnescu face break-ul si serveste pentru meci si calificare in turul al treilea!
4-3 - Re-break al englezoaicei!
4-2 - Game alb pe propriul serviciu reusit de Swan
3-1 - Mihaela Buzarnescu face break-ul si se desprinde si in setul al doilea, in confruntarea cu englezoaica Swan!
1-1 - RE-BREAK imediat pentru Mihaela Buzarnescu!
0-1 - BREAK reusit de Katie Swan in debutul setului al doilea

Mihaela Buzarnescu incheie primul set cu break la 0, in 30 de minute de joc!

5-0 - Un prim game mai disputat pe serviciul romancei, insa in cele din urma Mihaela isi castiga serviciul si este la un singur game de castigarea primului set!
4-0 - Mihaela Buzarnescu seuseste sa fructifice cea de-a patra minge de break!
2-0 - BREAK Mihaela Buzarnescu!
1-0 - Miki isi face serviciul si castiga primul game al meciului

Mihaela Buzarnescu o intalneste miercuri, de la ora 13:30, pe englezoaica de 19 ani, Katie Swan, cea care a invins-o pe Irina Begu in primul tur de la Wimbledon.

Monica Niculescu - Naomi Osaka 4-6, 1-6

Monica Niculescu, eliminata! Osaka a castigat fara probleme in doua seturi.

Niculescu, fara replica! Osaka are 5-0 in setul al doilea.

Osaka se distanteaza rapid in setul secund.

Osaka reuseste break-ul si castiga primul set.

Osaka, la un singur game de castigarea primului set.

Niculescu o egaleaza inca o data pe Osaka.

Osaka se distanteaza in primul set.

Niculescu a reusit sa egaleaze, insa Osaka a revenit rapid la conducere.

Osaka a castigat primul game.

A inceput partida.

Monica Niculescu a iesit la incalzire.

19:31 03 Jul

18:51 03 Jul

Marius Copil a fost eliminat in primul tur de olandezul Robin Haase, scor 6-7, 5-7, 6-4, 6-7.

18:31 03 Jul
Moldoveanul Radu Albot a reusit o mare surpriza

Radu Albot l-a eliminat in primul tur la Wimbledon pe Pablo Carreno, numarul 12 mondial, la capatul unui meci de cinci seturi, 3-6, 6-0, 6-7 (5/7), 6-2, 6-1.

Partida a inceput luni, dar s-a intrerupt in setul 5, din cauza intunericului, la scorul de 3-1 pentru Albot, dupa ce ambii jucatori isi adjudecasera cate doua seturi. Marti, Albot a castigat setul decisiv cu 6-1.

In turul doi, Radu Albot il va intalni pe slovenul Aljaz Bedene, locul 71 in clasamentul mondial.

Alte rezultate inregistrate marti:

Kyle Edmund (Marea Britanie/N.21) - Alex Bolt (Australia) 6-2, 6-3, 7-5

Bernard Tomic (Australia) - Hubert Hurkacz (Polonia) 6-4, 6-2, 7-6 (7/2)

Kei Nishikori (Japonia/N.24) - Christian Harrison (SUA) 6-2, 4-6, 7-6 (7/3), 6-2

Damir Dzumhur (Bosnia/N.27) - Maximilian Marterer (Germania) 6-3, 6-2, 6-4

Ernests Gulbis (Letonia) - Jay Clarke (Marea Britanie) 4-6, 6-3, 7-6 (7/3), 3-6, 6-4

Alexander Zverev (Germania/N.4) - James Duckworth (Australia) 7-5, 6-2, 6-0

Juan Martin Del Potro (Argentina/N.5) - Peter Gojowczyk (Germania) 6-3, 6-4, 6-3

Feliciano Lopez (Spania) - Federico Delbonis (Argentina) 6-3, 6-4, 6-2

Diego Schwartzman (Argentina/N.14) - Mirza Basic (Bosnia) 6-3, 6-2, 6-1

Jiri Vesely (Cehia) - Florian Mayer (Germania) 7-6 (7/3), 6-4, 4-6, 6-1
13:06 03 Jul

ANA BOGDAN 1-6 6-3 6-8 LARA ARRUABARRENA

Ana Bogdan pierde dramatic in fata ibericei Arruabarrena! Romanca s-a aflat in situatia de a servi pentru meci, insa nu a reusit sa profite de aceasta oportunitate!

6-6 - Este randul romancei sa-si castige la 0 game-ul pe propriul serviciu
5-6 - Iberica isi castiga la 0 serviciul si este randul ei sa fie la un game de victorie
5-5 - Arruabarrena face re-break imediat si Ana nu profita de sansa de a inchide meciul pe propriul serviciu
5-4 - ANA REUSESTE BREAK-ul dupa un game incredibil de disputat! Romanca serveste pentru set si meci!
2-3 - Arruabarrena isi castiga si serviciul la 0. Jocul Anei Bogdan nu functioneaza in aceste momente
2-2 - Break la zero al ibericei!
1-0 - Break reusit de Ana Bogdan in debutul setului decisiv!

Ana Bogdan revine in forta si castiga setul al doilea! Avem decisiv!

5-3 - Arruabarrena reuseste sa castige la 0 game-ul pe propriul serviciu
5-2 - Ana Bogdan este la un game distanta de castigarea setului al doilea!
4-2 - BREAK ANA BOGDAN!
1-1 - Rebreak imediat al Anei Bogdan!
0-1 - Lara Arruabarrena incepe in forta si setul al doilea! Face break-ul!

Lara Arruabarrena castiga fara emotii primul set!

1-5 - Un nou break reusit de Arruabarrena! Iberica serveste pentru castigarea primului set
1-3 - Ana Bogdan isi castiga serviciul pentru prima data in meci
0-2 - Iberica reuseste primul break al meciului, dupa un game extrem de disputat pe serviciul Anei Bogdan
0-1 - Arruabarrena isi castiga serviciul, dupa un prim game disputat al meciului

Ana Bogdan vrea sa fie a 4-a romanca ce reuseste calificarea in turul 2 la Wimbledon. Jucatoarea de 25 de ani vrea sa-si depaseasca performanta de la Australian Open, acolo unde a ajuns in turul 3. In urma cu un an, Ana Bogdan a fost eliminata in turul 2 de la Wimbledon. Adversara din primul tur este Laura Arruabarrena, jucatoare de 26 de ani aflata pe locul 88 in acest moment in clasamentul WTA, cu 29 de locuri mai jos decat Ana Bogdan. Si jucatoarea din Spania a reusit la Wimbledon sa ajunga cel mult in turul 2, in 2015 si 2016.

09:01 03 Jul
Surprize in prima zi

Elina Svitolina, favorita numarul 5, si Sloane Stephens, favorita numarul 4, au fost eliminata inca din prima zi de la Wimbledon! Adversara Simonei Halep din finala de la Roland Garros, Sloane Stephens, a pierdut categoric in fata Donnei Vekic, 1-6 3-6. Stephens avea chiar posibilitatea matematica de a deveni numarul 1 mondial la Wimbledon, insa acea sansa a fost spulberata de jucatoarea croata.

Vekic va juca in turul urmator cu Peterson din Suedia. Svitolina a pierdut categoric in setul decisiv, 1-6, contra Tatjanei Maria dupa mult echilibru in primele 2 seturi, 6-7 (3), 6-4. Jucatoarea din Germania va juca in turul 2 cu Kristina Mladenovic.

23:15 02 Jul

Mihaela Buzarnescu s-a calificat in turul 2, dupa ce a invins-o pe Sabalenka, scor 6-7, 6-1, 6-4.

23:13 02 Jul

Simona Halep joaca marti, in jurul orei 19:00

Simona Halep, Monica Niculescu, Ana Bogdan, dar si Marius Copil vor evolua in cea de-a doua zi de concurs.

Potrivit unui comunicat oficial, intalnirea dintre Simona Halep si Kurumi Nara va avea loc marti, dupa ora 19:00 (ora Romaniei). Partida Simonei este a treia de pe terenul central (unde meciurile incep la ora 15:00), dupa meciurile dintre Muguruza – Broady si Nadal – Sela.

De la ora 13:30 va avea loc meciul dintre Ana Bogdan si Lara Arruabarrena pe terenul cu numarul 4, fiind primul al zilei pe acest teren.

De asemenea, marti va avea loc si meciul dintre Monica Niculescu si Naomi Osaka, dupa ora 18:30, pe terenul cu numarul 18, dupa partidele dintre Gulbis – Clarke si Daniel - Fognini.

Si singurul reprezentant al Romaniei la masculin, Marius Copil, va evolua marti, dupa ora 15:00, impotriva lui Robin Haase, pe terenul cu numarul 5, dupa meciul dintre Cornet - Cibulkova.

23:10 02 Jul

Gabriela Ruse a fost eliminata de Agnieszka Radwanska, scor 3-6, 6-4, 5-7.

19:56 02 Jul

IRINA BEGU, ELIMINATA IN PRIMUL TUR

Swan Katie, locul 204 WTA, a invins-o in 56 de minute pe Irina Begu. Romanca a avut o evolutie foarte slaba, cu cinci duble greseli si nicio mingea de break creata.

Begu a ratat astfel si un posibil duel in turul secund cu Mihaela Buzarnescu (30 ani, 28 WTA), cap de serie numarul 29, care o va infrunta pe belarusa Arina Sabalenka (20 ani, 32 WTA).

Irina Begu va primi pentru participare un cec de 39.000 de lire sterline si 10 puncte WTA. Ea va evolua si la dublu, alaturi de Mihaela Buzarnescu, cele doua fiind favoritele numarul 15.

La doar 19 ani, surpriza primului tur

Katie Swan, locul 204 WTA, a produs un tenis de mare calitate in meciul sau din primul tur contra Irinei Begu pentru a ascunde lipsa de experienta si pentru a se califica in runda a doua la Wimbledon 2018.

Katie Swan a devenit marti prima jucatoare din Marea Britanie care obtine calificarea in turul secund la Wimbledon la aceasta editie dupa ce a produs o mare surpriza eliminand-o pe Irina Begu, scor 6-2, 6-2, dupa doar 57 de minute de joc.

In ciuda clasarii mult mai bune, Irina Begu, numarul 36 WTA, nu a gasit niciun raspuns pentru tenisul exceptional aratat de tanara britanica. In urma cu doi ani, cand avea doar 17 ani, Swan pierdea in primul tur in fata Timeei Babos, insa Katie, care a semnat de curand un contract cu Agentia de marketing sportiv a lui Andy Murray, nu i-a mai permis adversarei sale sa o invinga, si, sub privirile a zeci de britanici doritori de victorie, sportiva de doar 19 ani a produs marea surpriza.

Katie Swan o va infrunta in turul urmator pe invingatoarea dintre Sabalenka si Buzarnescu, insa dupa ziua de azi, cu siguranta va incerca sa mai obtina o victorie la Londra.

15:21 02 Jul

ALEXANDRA DULGHERU 6-4 1-6 6-2 KRISTYNA PLISKOVA

VICTORIE ALEXANDRA DULGHERU! Dupa Sorana Cirstea, Dulgheru reuseste sa avanseze in turul al doilea la Wimbledon!

Romanca si-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline si 110 puncte WTA. Urmatoarea adversara a Alexandrei Dulgheru va fi invingatoarea dintre americanca Venus Williams, a noua favorita, si suedeza Johanna Larsson.

Setul trei:

5-2 - Dulgheru isi adjudeca game-ul pe propriul serviciu si este la un singur pas de turul al doilea!
4-2 - Pliskova isi castiga usor serviciul! Dulgheru mai are nevoie de doua game-uri pentru a inchide meciul
3-1 - Dulgheru face break-ul!
1-0 - Dulgheru isi castiga serviciul in debutul celui de-al treilea set

Setul doi este adjudecat cu un scor zdrobitor de Pliskova!

1-6 - SET PLISKOVA! Dulgheru nu a avut replica in fata adversarei in acest al doilea act al meciului din primul tur!
1-5 - Al doilea break reusit de Pliskova, care va servi pentru set!
1-3 - Dulgheru reuseste sa-si castige cu greutate serviciul
0-2 - Pliskova face break-ul in setul 2!

Alexandra Dulgheru isi adjudeca primul set!

6-4 - SET DULGHERU! Romanca reuseste sa castige primul act al partidei in 38 de minute de joc!
5-4 - Replica solida a Pliskovei, care-si castiga serviciul la 0. Dulgheru va servi pentru set!
5-3 - Dulgheru este la un game de castigarea primului set!
4-2 - Romanca isi adjudeca la 0 game-ul pe propriul serviciu si isi mentine avantajul de un break!
2-1 - Dulgheru castiga din nou pe serviciul adversarei!
1-1 - Rebreak imediat al Pliskovei!
1-0 - Alexandra Dulgheru face break si isi adjudeca primul game al meciului!

13:46 02 Jul

SORANA CIRSTEA 7-5 6-3 MAGDALENA RYBARIKOVA

GAME! SET! MECI! Sorana Cirstea merge in turul al doilea la Wimbledon!

Cirstea si-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline si 70 de puncte WTA, iar urmatoarea sa adversara va fi rusoaica Evghenia Rodina sau germanca Antonia Lottner.

Setul doi:

5-3 - BREAK SORANA! Romanca va servi pentru set si meci!
3-2 - Sorana salveaza doua sanse de break ale adversarei si isi castiga serviciul!
2-2 - Game la 0 reusit pe propriul serviciu de Rybarikova! Se restabileste egalitatea in setul 2
2-1 - Rebreak reusit de Rybarikova dupa un game extrem de disputat, in care Sorana a parut ca poate invinge
2-0 - BREAK SORANA!

Sorana Cirstea reuseste sa castige primul set!

7-5 - SET CIRSTEA! Sorana face break-ul si castiga primul act al disputei cu Rybarikova!
5-5 - Sorana Cirstea face break-ul cand Rybarikova servea pentru set!
3-5 - Rybarikova mai are nevoie de un singur game pentru a inchide primul set
3-4 - Rybarikova face break-ul dupa un game pierdut la 0 de Cirstea!
2-1 - Game foarte disputat pe propriul serviciu pentru Cirstea! In cele din urma, romanca reuseste lovitura castigatoare!
1-1 - Rybarikova nu cedeaza nici ea game-ul pe serivciu
1-0 - Sorana Cirstea reuseste sa-si adjudece primul game al meciului, pe propriul serviciu

12:19 02 Jul
WIMBLEDON 2018: PROGRAMUL DE LUNI

In primul meci de pe terenul 6, de la ora 13:30, Alexandra Dulgheru (141 WTA) se va duela cu Kristyna Pliskova (Cehia, 77 WTA).

De la aceeasi ora, pe terenul 11, Sorana Cirstea (51 WTA) o va intalni pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 19 WTA).

Meciul dintre Irina Begu (36 WTA) - Katie Swan (Marea Britanie, 204 WTA) va fi ultimul al zilei pe terenul 14.

Ultima confruntare de luni de pe terenul 16 va fi Mihaela Buzarnescu (28 WTA) - Aryna Sabalenka (Belarus, 32 WTA).

Tot luni va evolua si Gabriela Ruse (195 WTA). Meciul ei cu poloneza Agnieszka Radwanska (30 WTA) va avea loc dupa ora 19:00, pe un teren care va fi anuntat in cursul zilei.

Simona Halep, Ana Bogdan si Monica Niculescu vor evolua marti, in cea de-a doua zi de concurs, la fel ca Marius Copil.

De asemenea, primul meci de pe Arena Centrala va fi disputat de campionul en-titre, Roger Federer, care il va intalni pe Dusan Lajovic. Aceasta partida va incepe la ora 15:00.
Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »