Victorie importantă pentru Sorana Cîrstea la Roma! A întors scorul după ce a pierdut primul set

Sorana Cirstea WTA Roma Tenis
Data publicarii: Miercuri 10 Mai 2023, 22:45
Data actualizarii: Miercuri 10 Mai 2023, 22:47

Sorana Cîrstea a câștigat prima etapă a turneului WTA de la Roma.

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a învins-o pe americanca de origine ucraineană Katie Volynets, cu 2-6, 6-3, 6-4, miercuri seara, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro.

Cîrstea (33 ani, 34 WTA), care venea după titlul WTA 125 obţinut la Reus (Spania), a reuşit să se impună după două ore şi 25 de minute.

Volynets (21 ani, 102 WTA) a condus în primul act cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2, însă a dominat restul setului şi a câştigat cu 6-2. Cîrstea a jucat mult mai bine în setul al doilea, pe care l-a început cu 3-0, ecart pe care l-a păstrat până la final (6-3). Americanca a început mai bine setul decisiv, cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2, iar Cîrstea a făcut un break la 3-3 care a tranşat soarta disputei (6-4).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 12.652 euro şi 35 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta letona Jelena Ostapenko (25 ani, 20 WTA). Ostapenko a câştigat ambele meciuri directe cu Sorana, în 2017, în turul al doilea la US Open şi în sferturi le Beijing, de fiecare dată cu 6-4, 6-4.

Tot miercuri, în primul tur, Ana Bogdan a învins-o pe japoneza Nao Hibino cu 7-5, 6-0, iar Gabriela Ruse a surclasat-o pe cehoaica Linda Fruhvirtova cu 6-1, 6-0.

Irina Begu, cap de serie numărul 31, este calificată direct în turul secund şi o va întâlni pe chinezoaica Xiyu Wang.

La dublu, Ruse şi ucraineanca Marta Kostiuk vor juca în prima rundă contra perechii Tereza Mihalikova (Slovacia)/Alycia Parks (SUA), iar Monica Niculescu şi japoneza Makoto Ninomiya vor juca împotriva cuplului Leylah Fernandez (Canada)/Taylor Townsend (SUA).