Victorie fantastica si calificare in semifinalele turneului de la Moscova: Irina Begu, cea mai tare performanta a sezonului

Irina-Camelia Begu Kremlin Cup Tenis
Data publicarii: Vineri 17 Octombrie 2014, 14:32
Data actualizarii: Vineri 17 Octombrie 2014, 14:49

Irina-Camelia Begu, locul 61 WTA, s-a calificat in semifinalele turneului Kremlin Cup, competitie castigata de Simona Halep in 2013.

Turneul de la Moscova face parte din categoria Premier, fiind dotat cu premii in valoare totala de 710.000 de dolari. Editia din 2013 a fost castigata de Simona Halep.

In sferturile de finala, Begu a invins-o cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2 pe jucatoarea bulgara Tvetana Pironkova, locul 43 WTA, la capatul unui meci care a durat doua ore si sase minute.

Aceasta a fost prima victorie a lui Begu in cele trei intalniri avute pana in prezent cu Pironkova.

In semifinale, Begu va juca impotriva invingatoarei din partida Svetlana Kuznetova (Rusia, locul 26 WTA si cap de serie numarul 5) - Lucie Safarova (Cehia, locul 17 WTA si cap de serie numarul 4).

Prin calificarea in semifinale, Begu si-a asigurat 185 de puncte WTA si un cec in valoare de 34.350 de dolari.

Sursa: Mediafax