Sorana Cirstea Elena Rybakina Tenis WTA US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 07:55
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 08:29

Sorana Cîrstea nu s-a lăsat intimidată de numărul 4 WTA, Elena Rybakina și a reușit cel mai bun rezultat al carierei, în competiția de mare șlem de la New York.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) este unul dintre cele mai bune exemple ale longevității, în circuitul WTA.

La 14 ani distanță de la sfertul de finală jucat în turneul de la Roland Garros, Cîrstea s-a calificat în premieră în faza optimilor Openului American.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un sfert de milion de dolari prin calificarea în optimile US Open 2023

Jucătoarea din Târgoviște nu a făcut-o oricum, ci în urma unei eliminări provocate numărului 4 mondial, Elena Rybakina, din Kazahstan. Aceasta a jucat finală în Openul Australiei, la începutul acestui an și a câștigat turneul de la Wimbledon, în 2022.

Partida s-a încheiat scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, după 2 ore și 48 de minute de joc. Pentru cele trei victorii legate la New York, Sorana Cîrstea va fi răsplătită cu un cec în valoare de $284,000.

În clasamentul WTA actualizat în timp real, Cîrstea urcă 3 locuri, până pe poziția 27

Dacă va trece și de Belinda Bencic, Sorana Cîrstea ar reuși să câștige alte $171,000.

În clasamentul WTA LIVE, Sorana Cîrstea urcă trei poziții, până pe locul 27 WTA.