SUPER meciuri in semifinale la Australian Open! Federer - Nadal, Sharapova - Kvitova! Tecau, la un pas de FINALA la dublu! Vezi cum arata tabloul:

Horia Tecau Tenis
Data publicarii: Miercuri 25 Ianuarie 2012, 10:05
Data actualizarii: Miercuri 25 Ianuarie 2012, 18:31

Cea mai buna performanta a lui Horia Tecau la Australian Open data din 2009, cand ajungea in optim alaturi de Andrei Pavel.

Mirza/Vesnina - Huber Raymond 6-3 5-7 7-6

*Perechea Mattek-Sands B./Tecau H. a ajuns in sferturi si la proba Dublu Mixt!

Perechea formata din Horia Tecau si Robert Lindstedt s-a calificat in semifinale la Australian Open dupa ce a trecut fara probleme de perechea americana Scott Lipsky/Rajeev Ram, scor 6-4, 6-4. Partida a durat o ora si 20 de minute, iar Tecau si Lindstedt si-au asigurat astfel un premiu in valoare de 113.000 de dolari australieni.

Favorita numarul 7, perechea romano-suedeza va da in semifinalele turneului de la Melbourne peste invingatorii din meciul care va avea loc intre Bob Bryan/Mike Bryan (SUA) si Mariusz Frystenberg/Marcin Matkowski (Polonia). Cea mai buna performanta a lui Horia Tecau la Australian Open data din 2009, cand ajungea in optim alaturi de Andrei Pavel.

La feminin, Monica Niculescu si Irina Begu au ratat calificarea in semifinale la Australian Open. Romancele au pierdut in sferturi in fata cuplului rusesc Svetlana Kuznetova/Vera Zvonareva, cu scorul de 5-7, 3-6. Pentru peformanta de a ajunge pana in aceasta faza a primului turneu de Grand Slam al anului, Niculescu si Begu vor imparti un premiu de 56.000 de dolari australieni.