Ultima zi in care Romania a fost uriasa la un turneu de Grand Slam! Simona poate egala astazi o performanta veche de 17 ani!

Simona Halep Irina Sparlea Tenis
Data publicarii: Miercuri 04 Iunie 2014, 08:18
Data actualizarii: Miercuri 04 Iunie 2014, 08:36

Simona Halep lupta pentru un loc in semifinalele Roland Garros miercuri de la ora 15.00

Simona Halep lupta astazi pentru un loc in semifinalele turneului de la Roland Garros. Adversara ii va fi o sportiva mai slab cotata in acest moment, Svetlana Kuznetsova, dar cu mai mare experienta in turneele de Grand Slam. Rusoaica de 28 de ani a triumfat atat la Roland Garros, in 2009, cat si la US Open, in 2004.

Pentru Simona Halep, o victorie astazi ar insemna o premiera pentru cariera ei, pentru ca niciodata n-a mai jucat o semifinala la un turneu de Grand Slam. Dar ar fi o premiera si pentru istoria recenta a tenisului romanesc.

Ultima data cand Romania a avut o reprezentanta in semifinalele unui turneu de Grand Slam s-a intamplat in 1997, cand Irina Sparlea a fost la un pas de marea finala de la US Open. Dupa ce a eliminat-o pe Monica Seles in sferturi, Sparlea a fost invinsa in tie-break, in setul decisiv, de Venus Williams.

A fost un meci cu o tensiune teribila, cu multi nervi si o faza memorabila - cea in care Irina Sparlea se ciocneste intentionat de Venus in timpul unui schimb de terenuri, spre uimirea comentatorilor americani. Iata faza video:

Simona - Kuznetova, azi la 15:00

Partida dintre Simona Halep si Svetlana Kuznetova, prima a zilei, va avea loc de la ora 15.00 pe terenul secund, Arena Suzanne Lenglen, la aceeasi ora urmand sa se dispute si meciul dintre italianca Sara Errani (locul 11 WTA si cap de serie numarul 10) si sportiva germana Andrea Petkovic (locul 27 WTA si cap de serie numarul 28), programat pe terenul principal, Philippe Chatrier. Invingatoarele din aceste partide se vor lupta pentru un loc in finala de sambata.

Halep s-a calificat, luni, in premiera, in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam la Roland Garros, dupa ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, iar miercuri va juca pentru accederea in penultimul act in compania Svetlanei Kuznetova, fost numar 2 mondial (septembrie 2007), care a depasit-o, in optimi, pe jucatoarea ceha Lucie Safarova, locul 24 WTA si cap de serie numarul 23, cu scorul de 6-3, 6-4.

Kuznetova, care va implini 29 de ani la 27 iunie, a castigat in 2009 turneul de la Roland Garros, iar in 2004 US Open.

Simona Halep si Svetlana Kuznetova (locul 28 WTA) s-au intalnit de patru ori pana in prezent, impartindu-si victoriile. In 2011, la Miami, in turul I, Kuznetova a castigat cu 6-0, 6-4.

In acelasi an, la Toronto, tot in turul I, Halep a castigat cu 4-6, 6-4, 6-3, la fel ca la Roma, in prima mansa, cand scorul a fost 6-1, 6-1, pentru sportiva din Constanta.

Ultima partida, disputata in turul doi la Stuttgart, in luna aprilie, a revenit sportivei din Rusia, cu scorul de 7-5, 7-6 (4).