Tenis în liniște mormântală: doar 100 de spectatori au asistat la meciul câștigat de Irina Begu, în primul tur la Charleston

Irina Begu Charleston Tenis
Data publicarii: Marti 05 Aprilie 2022, 10:00
Data actualizarii: Marti 05 Aprilie 2022, 10:04

Într-o atmosferă mult prea liniștită pentru circuitul WTA, Irina Begu a debutat cu victorie în turneul de la Charleston, trecând de Xinyu Wang în minim de seturi.

În ultimul meci al primei zile de concurs a turneului WTA 500 de la Charleston, Irina Begu (31 de ani, 66 WTA) și-a confirmat statutul de favorită și a eliminat-o în primul tur pe chinezoaica Xinyu Wang (20 de ani, 88 WTA), scor 7-6, 6-4.

Pe zgura gri-verzuie a stadionului Credit One din Charleston, care numără 10,200 de locuri - pe care Simona Halep ar fi trebuit să joace în premieră în acest an, dar s-a găsit în incapacitate de a-și onora promisiunea, din cauza unei accidentări la coapsa stângă - Irina Begu și Xinyu Wang au jucat având doar aproximativ 100 de spectatori în tribune, într-o atmosferă mult prea liniștită pentru un meci în circuitul WTA.

Doar 100 de spectatori au asistat la meciul Begu - Wang, din primul tur al întrecerii WTA 500 Charleston

La scorul de 6-5 în primul set, Irina Begu a salvat două mingi de set, procurate de oponentă pe serva sa și a folosit curajul momentului pentru a se desprinde în tiebreak, de la scorul de 3-2, moment în care a bifat patru schimburi de mingi câștigate la rând.

Primul break a venit, eliberator, în game-ul patru al setului doi, dar acesta a fost pierdut la 3-4, astfel că Irina Begu a fost nevoită să bifeze un al doilea break, tocmai în ultimul game al partidei, pentru a-și securiza calificarea în 16-imile de finală, un cec în valoare de €8,957 și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Ajla Tomljanovic, potențială adversară pentru Irina Begu, în 16-imile de finală

În turul secund, care precede faza optimilor în întrecerea WTA 500 de la Charleston, Irina Begu va primi replica jucătoarei mai bune a duelului dintre Ajla Tomljanovic (39 WTA) și Sophie Chang (318 WTA). Begu o conduce cu 2-1 pe Tomljanovic la meciurile directe, dar nu s-au mai întâlnit în meci direct din 2018.

„Întotdeauna e greu primul set pe care îl joci, după ce schimbi suprafețele. Am fost puțin prea emotivă pe teren, nu am avut atitudinea potrivită, dar știți cum e, uneori trebuie să te confrunți și cu aceste lucruri. Sunt fericită că m-am calificat,” a declarat Irina Begu, imediat după încheierea primului meci câștigat la WTA Charleston.

„Cred că aspectele fizice și psihice ale jocului sunt cele mai importante. Am muncit din greu în ultimele luni și mă simt foarte bine pe teren,” a adăugat jucătoarea în care Horia Tecău își pune speranța pentru a juca un rol vital în obținerea victoriei, în barajul de Billie Jean King Cup cu Polonia.

• Următorul meci pe care Irina Begu îl va juca la Charleston se va desfășura miercuri, 6 aprilie.