Sorana, pe urmele Simonei Halep! Sorana Cirstea s-a calificat in sferturi la Dubai, dupa 6-2, 5-7, 6-1 cu Sara Errani!

Sorana Cirstea Dubai Tenis
Data publicarii: Miercuri 19 Februarie 2014, 19:20
Data actualizarii: Miercuri 19 Februarie 2014, 19:29

► Drumul spre Torino incepe joi, ora 20:00, Dnepr – Tottenham in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Sorana Cirstea, locul 27 WTA, s-a calificat astazi in sferturile de finala ale turneului Premier de la Dubai, cu premii de 2 milioane de dolari, dupa ce a invins-o cu scorul de 6-2, 5-7, 6-1, pe italianca Sara Errani, cap de serie numarul 4 si pozitia a 10-a WTA.

Partida a durat doua ore si sapte minute, iar Cirstea a realizat 52 de puncte castigatoare, fata de numai 11 ale lui Errani. In schimb, raportul greselilor nefortate a fost de 57-23.

Aceasta a fost cea de-a doua partida castigata de Sorana Cirstea in fata italiencei, dupa ce aceasta se impusese in precedentele cinci.

"Sunt multumita de modul in care am jucat astazi, iar Sara este o jucatoare de top, nu degeaba este intre primele zece jucatoare. Sunt foarte fericita sa vad atatia suporteri romani in tribune si e placut sa iti auzi limba in tribune. Cu Wozniacki va fi un alt meci dificil, dar voi da totul sa castig", a declarat Sorana Cirstea la interviul de dupa meciul cu Errani.

Pentru calificarea in sferturile de finala, Sorana Cirstea va primi 100 de puncte WTA si un cec in valoare de 34.891 de dolari.

In sferturi, Sorana Cirstea o va intalni pe daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numarul 8 si locul 11 WTA, care a invins-o pe Annika Beck, jucatoare venita din calificari si locul 50 WTA, cu scorul de 6-4, 6-4.

Sursa: MEDIFAX