S. Carstea, eliminata de Dementieva de la Cincinnati!

Elena Dementieva Sorana Carstea Tenis
Data publicarii: Vineri 14 August 2009, 07:43
Data actualizarii: Vineri 14 August 2009, 07:51

Sorana Carstea a spus si ea adio turneului de la Cincinnati dupa ce rusoaica Elena Dementieva, favorita numarul 4, a invins-o in 2 seturi scor, 6-4, 6-4!

Romanca Sorana Carstea s-a calificat in optimile turneului de la Cincinnati, dupa ce s-a impus, miercuri, in fata jucatoarei germane Anna-Lena Groenfeld

Pentru ca a ajuns in aceasta faza a competiei, romanca si-a asigurat un cec in valoare de 20.000 de dolari si 110 puncte WTA.

Sorana Carstea (19 ani) si Elena Dementieva (27) s-au intalnit de trei ori, iar de fiecare data s-a impus rusoaica.

Hanescu, eliminat de la Montreal!

Visul lui Victor Hanescu de a castiga turneul Masters Series de la Montreal s-a incheiat in optimi. Romanul a fost eliminat de argentinianul Del Potro, in trei seturi.

Hanescu trecuse turul doi, cu scorul de 6-3, 4-6, 7-5, de germanul Philipp Kohlschreiber si a pornit ca din tun meciul cu Del Potro. A castigat primul set cu 6-3. Romanul a inceput bine si setul al doilea, cu un break, insa argentinianul a revenit si a preluat conducerea partidei.

Scor final, Hanescu - Del Potro 6-3, 3-6, 4-6 si romanul nostru rateaza sansa de a deveni al doilea roman care castiga la Montreal. Singurul roman care a triumfat in Canada este Andrei Pavel.

Pentru accederea in optimi, Hanescu va primi un cec in valoare de 31.000 de dolari si 90 de puncte ATP.