Halep, eliminare SOC in sferturile de la Birmingham, apoi ABANDON la dublu! CTP: "Infrangerea de azi nu e intamplatoare"

Halep ramane pe locul 3 WTA!

Simona Halep ramane in continuare pe locul 3 WTA, chiar daca pierde puncte importante in ultima perioada. Romanca e presata insa de Maria Sharapova, care are 250 de puncte in spate. Simona trebuie sa obtina un rezultat mare la Wimbledon, altfel se poate duce tot mai departe de primele locuri. Anul trecut, Simona s-a calificat in semifinalele turneului britanic. Romanca a avut rezultate mult mai slabe in comparatie cu anul trecut insa la turneele disputate primavara si vara.

19:42 19 Jun
CTP: Infrangerea de azi nu e intamplatoare!

Cristian Tudor Popescu scrie despre perioada proasta prin care trece Simona Halep, eliminata de la Birmingham inainte de Wimbledon.

"Nu e o infrangere oarecare ce s-a intamplat azi. Problema e, daca Simona vrea sa vada, ca nu are cum sa se mentina la varf cu singurul stil de joc pe care-l stie, defensiva si alergare, in fata atacantelor de valoare, care fac puncte directe cu dreapta, cu reverul, cu serviciul, cu voleul, cu stopul… Ma tem ca incapatanarea Simonei, buna pe teren, nu ii e de niciun folos in afara lui", scrie Cristian Tudor Popescu pe Facebook dupa o noua infrangere surprinzatoare a Simonei.

Simona, bun? de b?tut „E extraordinar s? înving o juc?toare atât de bun? ca Simona”. Kristina Mladenovic nu e prima...

Posted by Cristian Tudor Popescu on Friday, June 19, 2015
18:39 19 Jun

Simona Halep a decis sa abandoneze proba de dublu alaturi de Watson. Cele doua trebuiau sa evolueze astazi in sferturi.

17:12 19 Jun
Reactia Kristinei Mladenovic

"Este o victorie mare pentru mine, a fost un meci fantastic. Am mai invins-o pe Simona si este uimitor ca am reusit sa bat din nou o jucatoare atat de buna. A fost foarte buna in primul set si nu prea imi gasisem ritmul. Nu prea m-am descurcat cu soarele, m-a deranjat. Setul al doilea mi-a dat o sansa, au fost cateva greseli din partea ei. Simona este o jucatoare puternica si ma bucur ca am reusit sa o inving", a declarat Mladenovic.

16:21 19 Jun

Halep pierde 3 mingi la rand si cedeaza cu 7-4 in tie-break. Simona paraseste turneul de la Birmingham in sferturile de finala. Mai are o sansa la dublu, unde va juca tot azi!

16:19 19 Jun

4-4!

16:17 19 Jun

3-3! Cele doua jucatoare isi impart punctele pe serviciul lui Halep!

16:16 19 Jun

2-2 in tie-break! Ultimul punct reusit de Simona a venit dupa un maraton pe tot terenul al romancei!

16:14 19 Jun

6-6! Meciul se decide in tie-break!

16:07 19 Jun

5-5! Halep nu rateaza ocazia de a egala situatia in setul 3!

16:00 19 Jun

4-5! Simona face break. Mladenovic a pierdut la 30. Game-ul s-a incheiat cu o dubla greseala a jucatoarei din Franta.

15:56 19 Jun

3-5! Mladenovici face break si serveste pentru meci.

15:52 19 Jun

3-4. Mladenovic e din nou in avantaj.

15:48 19 Jun

Echilibrul se pastreaza. 3-3!

15:44 19 Jun

Mladenovic are un nou game bun la serviciu. 2-3!

15:39 19 Jun

2-2, Halep, care a revenit la jocul din primul set.

15:37 19 Jun

Halep cedeaza in cele din urma. Mladenovici isi face serviciul si conduce cu 2-1!

15:32 19 Jun

Game lung pe serviciul lui Mladenovic. Egalitate la 40!

15:26 19 Jun

Halep isi face, in sfarsit, serviciul. 1-1.

15:25 19 Jun

Mladenovic, 1-0 dupa un game in care ea a fost la serviciu.

15:20 19 Jun

Set dureros pentru Halep, care pierde cu 6-0! Simona si-a pierdut toate serviciile in acest set.

15:16 19 Jun

Mladenovici incheie game-ul cu doi asi, de la 40:40! 5-0!

15:15 19 Jun

Halep pierde inca o data pe propriul serviciu! 4-0!

15:08 19 Jun

3-0 Mladenovic! Serviciu sigur pentru frantuzoaica.

15:05 19 Jun

Mladenovici face primul sau break din acest meci! 0-2! Simona reusise sa revina in game dupa ce a fost condusa cu 40-15, dar a cedat la avantaj!

15:00 19 Jun

Mladenovic are primul serviciu al setului 2. Castiga game-ul la 0! 0-1!

14:56 19 Jun

Set Halep, care isi face serviciul la 30! Nicio problema pentru Simona in acest set, in care a reusit de doua ori sa faca break. 6-2!

14:52 19 Jun

Inca un break pentru Halep, care serveste pentru set! Game la 30 pe serviciu adversarei. 5-2!

14:48 19 Jun

Halep isi face serviciul la 0! 4-2!

14:46 19 Jun

Simona face 3 greseli nefortate in acest game si Mladenovic se apropie. 3-2!

14:43 19 Jun

Inca o data, serviciu sigur pentru Halep, 3-1!

14:40 19 Jun

Primul break al meciului! Simona se instaleaza la conducerea meciului, devreme, in primul set. 2-1!

14:38 19 Jun

Halep nu are probleme pe propriul serviciu! 1-1!

14:36 19 Jun

Mlademovic isi face in cele din urma serviciul. 0-1!

14:32 19 Jun

40-40! Simona a avut o sansa de break inca din primul game!

14:29 19 Jun

Mladenovic are primul serviciu al meciului!

09:17 19 Jun

Halep intra a doua pe terenul central, in jurul orei 14:30. Simona are meci si la dublu, alaturi de Heather Watson, dupa ora 5.

09:16 19 Jun

Meciurile de azi de la Birmingham:

18:39 18 Jun

Simona Halep este in sferturi si la dublu, dupa o revenire miraculoasa. Perechea Halep / Watson a castigat in super tie-break, scor 10-7 si s-a calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la Birmingham

18:15 18 Jun

Perechea Simona Halep / Heather Watson a aratat cu totul o alta fata in al doilea set si s-a impus cu 6-3. Urmeaza setul decisiv pentru calificarea in sferturile de finala pe tabloul de dublu.

18:06 18 Jun

Simona Halep a pierdut categoric primul set, scor 1-6.

17:15 18 Jun

Incepe meciul de dublu al Simonei Halep, care joaca alaturi de Heather Watson impotriva perechii Anabel Median / Arantxa Parra.

16:58 18 Jun

Kristina Mladenovic este adversara Simonei Halep in sferturile de la Birmingham. Aceasta a invins-o in optimi pe Barbora Strycova, cap de serie numarul 10, cu 7-6, 6-2.

15:40 18 Jun

GAME, SET, MATCH! Simona se impune in doar 50 de minute in fata cehoaicei Koukalova si merge in sferturi. Halep va reveni pe teren astazi la Birmingham pentru a juca la dublu.

15:29 18 Jun

Koukalova reuseste sa castige 2 game-uri in acest set. Simona isi pastreaza totusi usor serviciul. 6-1 4-2

15:12 18 Jun

Game la 0, Simona are 2-0 in setul doi. Diferenta dintre romanca si cehoaica este foarte mare in acest moment.

15:11 18 Jun

Halep incepe setul 2 cu un nou break. In ritmul acesta meciul nu dureaza o ora.

15:10 18 Jun

A inceput si meciul Strycova - Mladenovic. Castigatoarea va juca in fata Simonei daca romanca se va califica mai departe.

15:08 18 Jun

SET SIMONA HALEP! Romanca se impune in mai putin de 20 de minute cu 6-1!

15:03 18 Jun

A inceput meciul dintre Simona Halep si Klara Koukalova din optimile de la Birmingham! Simona are un start bun si conduce deja cu 4-1!

07:34 18 Jun
Simona joaca azi de 2 ori!

Simona Halep joaca azi de la ora 15:00 cu Klara Koukalova, locul 92 WTA, jucatoare venita din calificari. Simona e programata azi si la dublu alaturi de britanica Heather Watson, impotriva perechii spaniole nabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santoja. Culmea, cele meciuri sunt programate in jurul aceleasi ore, insa cel mai probabil meciul de dublu se va disputa la incheierea partidei de simplu a Simonei, favorita numarul 1 la Birmingham.

15:09 17 Jun
Ana Ivanovic, eliminata

A doua favorita la castigarea titlului de la Birmingham, Ana Ivanovic a fst eliminata de locul 135 WTA. Michelle Larcher De Brito a dat lovitura, dupa ce a invins-o pe sarboaica Ivanovic cu socrul de 6-4, 3-6, 7-6.

Casele de pariuri mizau inaintea acestui meci pe o finala disputata intre Ana Ivanovic si Simona Halep.

15:04 17 Jun
Simona si-a aflat adversara

Simona Halep se va duela cu cehoaica Klara Koukalova, 33 de ani si locul 92 WTA, in optimile turneului de la Birmingham.

Favorita numarul 1, care a trecut ieri de Naomi Broady, scor 6-4, 6-2, s-a mai intalnit de doua ori cu Koukalova, scorul fiind 1-1.

Klara Koukalova a invins-o pana acum la Birmingham pe Caroline Garcia, scor 6-3, 6-0.

Koukalova a fost partenera de dublu a Simonei Niculescu, iar cea mai buna clasare a sa la simplu a fost un loc 20 WTA.

13:34 17 Jun
Halep: Am avut putin noroc!

"Am avut o adversara foarte dificila. Ea (Broady, n. red.) a jucat foarte bine, iar primul serviciu este foarte puternic - nu e usor sa returnezi. Primul set a fost greu si pot spune ca am avut un pic de noroc sa fac break-ul la final, dar sunt fericita ca am castigat meciul'', a declarat Halep la final.

"Este primul turneu al anului pe iarba pentru mine, nu e usor sa ma adaptez la aceasta suprafata, dar anul trecut am avut rezultate bune si am venit la Birmingham cu incredere. Cred in sansele mele'', a mai spus principala favorita a competitiei, care a reusit 13 mingi direct castigatoare si a comis doar opt greseli nefortate in meciul cu Broady (20 winners, 24 de erori nefortate pentru britanica).

Halep, care a jucat pe iarba de patru ori la 's-Hertogenbosch si la Wimbledon, a apreciat turneul de la Birmingham: ''E placut aici, clubul e foarte mare, iar terenurile sunt frumoase. Imi plac si oamenii si chiar am avut cativa suporteri romani la primul meci - e o placere sa joci pentru fani aici''.

Simona Halep va juca joi in optimile de finala, cu invingatoarea dintre Caroline Garcia (Franta/N. 16) si Klara Koukalova (Cehia). Halep va evolua si miercuri, in primul tur la dublu, alaturi de britanica Heather Watson, impotriva perechii spaniole Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja.

22:09 16 Jun

Niculescu si Begu au fost eliminate, ambele dupa meciuri de 3 seturi!

Monica a cedat in fata Barbarei Strycova, 2-6, 6-3, 2-6, in timp ce Begu a pierdut un meci pe care l-a dominat in primele doua seturi, 6-4, 6-7, 4-6.

19:17 16 Jun

Strycova a recuperat un game, 3-5! Niculescu serveste pentru set!

19:15 16 Jun

19:11 16 Jun

Monica Niculescu are o sansa excelenta de a castiga setul 2! Conduce cu 4-2!

18:48 16 Jun

Prima reactie a Simonei, dupa victoria cu Broady: "Ma simt foarte bine aici, le multumesc oamenilor care au venit la meci. Imi plac terenurile, imi place publicul. E o placere sa joc in fata romanilor, le multumesc pentru ca au venit si azi alaturi de mine. Sper sa joc bine in continuare si sa nu-i dezamagesc. Am avut un meci greu, adversara mea a servit foarte bine!"

18:45 16 Jun

6-4, 6-2. Simona castiga primul meci pe care l-a jucat al Birmingham. De o ora si 10 minute a avut nevoie Halep pentru a trece mai departe!

18:42 16 Jun

Monica Niculescu pierde primul set, 2-6!

18:39 16 Jun

Broady face game-ul, in cele din urma. 5-2!

18:38 16 Jun

3 mingi castigate consecutiv de Broady, care are avantaj si poate reveni la 5-2!

Halep are doua mingi de meci, pe serviciul lui Broady.

18:37 16 Jun

Simona confirma serviciul. 5-1.

18:33 16 Jun

Monica Niculescu e condusa cu 4-2 in primul set de Strycova.

18:32 16 Jun

Fara panica. Halep ia inca o data serviciul adversarei. 4-1.

Simona cedeaza un serviciu. 3-1.

18:25 16 Jun

Din nou break pentru Halep! 3-0! Simona s-a desprins decisiv in setul 2. Urmeaza si la serviciu.

18:24 16 Jun

Minge de 3-0 pentru Simona. Niculescu e condusa cu 3-2 de Strycova.

18:23 16 Jun

2-0 Halep! Inca un serviciu sigur, Simona incearca sa construiasca in jurul break-ului pe care l-a facut in startul setului.

18:19 16 Jun

Simona incepe cu break setul 2! 1-0!

18:15 16 Jun

Monica Niculescu e condusa cu 2-1 in primul set, insa are 40-15 pe serviciu adversarei si poate egala!

Simona castiga game-ul si ia primul set la 4!

18:10 16 Jun

Broady are minge de break! Poate egala la 5.

18:07 16 Jun

Monica Niculescu a cedat primul game, pe propriul serviciu, in fata Barbarei Strycova. 0-1!

18:06 16 Jun

Simona reuseste primul break al meciului! Are 5-4 si serveste pentru primul set!

18:03 16 Jun

A inceput si meciul Monicai Niculescu impotriva Barbarei Strycova!

18:02 16 Jun

Game la 0 pentru Halep. 4-4!

18:00 16 Jun

Continua sa se mentina echilibrul. Broady isi face serviciul inca o data. 4-3!

17:58 16 Jun

Simona isi face in cele din urma serviciul 3-3!

17:55 16 Jun

Simona are probleme pe serviciul ei pentru prima oara in acest meci. Egalitate la 40 in cel de-al 6-lea game al meciului.

17:50 16 Jun

Broady castiga din nou pe serviciul ei, 3-2. Game la 30 pentru jucatoarea din America.

17:47 16 Jun

Simona serveste bine si castiga iar pe propriul serviciu. 2-2.

17:43 16 Jun

Simona a avut 30-0 pe serviciu adversarei, dar a fost intoarsa de adversara ei, care a facut 4 puncte la rand si a luat game-ul! 2-1 pentru Broady!

17:39 16 Jun

Simona castiga la 30 game-ul, pe care l-a dominat insa in totalitate. 1-1.

17:37 16 Jun

Broady ia primul game al meciului. 1-0!

17:33 16 Jun

A inceput meciul! Broady are primul serviciu!

17:19 16 Jun

Meciul Simonei Halep cu Naomi Broady va incepe in cateva minute! Intrarea jucatoarelor pe teren pentru loviturile de incalzire e asteptata dintr-un moment in altul.

10:24 16 Jun
Halep: Revin la stilul meu obisnuit!

Simona Halep isi schimba din nou stilul, dupa ratarea de la Roland Garros. Simona spera sa obtina un rezultat mare la Wimbledon, acolo unde a atins semifinalele anul trecut.

"Am inceput sa joc mai agresiv pe zgura pentru ca am avut rezultate bune pe hard si am vrut sa mentin ritmul. Nu a mers foarte bine pentru mine, asa ca am revenit la stilul meu obisnuit. Cred ca iarba e o suprafata buna pentru mine si sper sa am rezultate bune pentru ca ma simt bine aici", a declarat Simona la Birmingham.

"E mai dificl pe iarba pentru ca este diferit. E o suprafata foarte rapida, iar mingea nu sare foarte mult. Acelasi sentiment l-am avut si anul trecut si am reusit sa ajung pana in semifinale la Wimbledon, acum sunt pregatita din nou pentru un turneu mare", a mai spus Simona.

Simona dezvaluie ca n-a mai atins racheta de tenis pentru o saptamana, dupa dezamagirea de la Roland Garros. "Ca jucator de tenis nu ai foarte mult timp liber, asa ca am mers acasa la Constanta. Nu am ridicat racheta timp de 5 sau 6 zile, doar m-am relaxat alaturi de familie si prieteni. Cateodata ai foarte mare nevoie de treaba asta", a mai spus Simona, care anunta ca nu mai simte presiunea rezultatelor.

"Asta e partea buna a eliminarii de la Roland Garros, nu mai resimt niciun fel de presiune. Vreau doar sa intru pe teren si sa arat cel mai bun tenis al meu", a incheiat romanca.

08:16 16 Jun

Simona a invatat si un sport nou in Anglia: swingball.

07:36 16 Jun

Broady a fost felicitata pe Twitter de Andy Murray dupa victoria de ieri de la Birmingham.

07:35 16 Jun

Simona Halep o va intalni pe britanica Naomi Broady in turul al doilea de la Birmingham, ultimul inainte de Wimbledon!

Naomi Broady e locul 208 WTA si nu are nicio victorie importanta in palmares. Ea a trecut in primul tur de Ajla Tomljanovic, ajunsa pe tabloul principal in urma unui wildcard.

Intalnirea a fost programata pe arena centrala si va incepe la ora 17, ora Romaniei. Alte doua romance se dueleaza azi la Birmingham, insa in primul tur. Monica Niculescu joaca cu cehoaica Barbora Strycova toot de la 17, in timp ce Irina Begu se va duela cu Danila Hantuchova.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »