FED CUP Romania 2-0 Elvetia | VICTORIEEE! Begu castiga in doua seturi cu Bacszinsky, Halep a invins-o pe Golubic dupa un meci teribil

Simona Halep FedCup Florin Segarceanu Irina Begu Sorana Cirstea Tenis
Data publicarii: Sambata 21 Aprilie 2018, 15:24
Data actualizarii: Sambata 21 Aprilie 2018, 17:04

Simona Halep deschide astazi intalnirea Romania - Elvetia, din cadrul FedCup. Duelul are loc la Cluj, in Sala Polivalenta.

2-2 Irina Begu reuseste sa revina in meci si sa egaleze scorul in primul set

0-2 La fel ca in meciul de mai devreme, Irina incepe mai slab si ii permite Timeei Bacsinszky sa faca breakul

Simona Halep - Viktorija Golubic 6-3, 1-6, 6-1

Set 3

6-1 Set si meci Simona Halep, care nu ii mai da sanse adversarei. Gestul lui Golubic de la 3-1 a inrait-o pe Simona

3-1 Simona gaseste solutiile pentru a penetra apararea elvetiencei. La un moment dat, Golubic incearca un tertip pentru a o deconcentra pe Simona si cere analizarea urmei de pe zgura, desi nu avea dreptul

2-0 Simona Halep face break, in uralele spectatorilor

1-0 Simona incepe pentru prima data in acest meci un set la conducere

Set 2

1-6 Set Viktorija Golubic. Elvetianca revine extraordinar in meci, dupa ce la finalul primului set era vizibil demotivata in fata numarului 1 mondial

1-5 Simona a cazut in setul secund, iar Golubic e la un game, pe propriul serviciu, de egalare

1-4 Elvetianca Golubic revine in joc si castiga doua gameuri la zero

1-1 Simona isi castiga si ea serviciul

0-1 Golubic intrerupe seria Simonei si castiga primul game al setului secund, pe propriul serviciu

Set 1

6-3 Set Simona Halep! Simona castiga 5 game-uri la rand, dupa un inceput mai slab de meci impotriva Viktorijei Golubic, locul 115 WTA

5-3 Golubic incepe sa si greseasca, Halep profita si ia al 4-lea game la rand

4-3 Simona preia initiativa si pare ca a dezechilibrat-o complet pe Golubic. Halep isi domina vizibil adversara la nivel mental

3-3 Simona castiga a doua minge de break si egaleaza

2-3 Simona lupta pentru egalare, dar rateaza o minge de break. Imediat dupa, vine randul ei pentru a anula o minge de game a Viktorijei Golubic

2-3 Simona isi castiga serviciul si se apropie la un game de Golubic

1-3 Simona Halep incearca sa treaca peste inceputul greu de meci si sa revina in joc

0-2 Golubic isi confirma breakul si isi castiga si propriul serviciu

0-1 Simona Halep nu incepe meciul asa cum si-ar fi dorit, iar Golubic pleaca cu un break

UPDATE | Darren Cahill le-a urat si el succes Simonei si Irinei

UPDATE | Meciul Simonei Halep sta sa inceapa. Festivitatea de deschidere a evenimentului a avut loc, iar fanii clujeni au afisat o scenografie in Polivalenta.

UPDATE | In tribunele Polivalentei din Cluj se afla si Ionut Lupescu. Acesta a mers sa le incurajeze pe Simona Halep si Irina Begu

Miza intalnirii Romania - Elvetia este accederea in grupul celor mai bune 8 natiuni din FedCup, acolo unde Romania a mai fost in 2016, insa a petrecut foarte putin timp.

Capitanul Florin Segarceanu le-a desemnat pe Simona Halep si Irina Begu sa joace toate meciurile. Ele vor juca la simplu, dar si impreuna la dublu.

Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu vor fi doar rezerve.

Sorana Cirstea s-a aratat nemultumita de faptul ca a fost lasata sa urmareasca meciurile din tribune si a iscat o serie de discutii in cadrul echipei, care au dus la o sedinta in cursul zilei de ieri!