Rollercoaster! Mihaela Buzarnescu a izbucnit in lacrimi la Bucharest Open, apoi a revenit fantastic si s-a calificat in sferturi

Mihaela Buzarnescu Bucharest Open Turneul de la Bucuresti Tenis
Data publicarii: Miercuri 18 Iulie 2018, 20:18
Data actualizarii: Miercuri 18 Iulie 2018, 20:20

Mihaela Buzarnescu, favorita numarul 2, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului Bucharest Open, dupa ce a invins-o cu 6-3, 7-5 pe slovena Tamara Zidansek (93 WTA).

Buzarnescu a facut repede primul break si a condus cu 2-1, dar slovena a revenit si a facut imediat rebreak-ul. Cele doua jucatoare au continuat cap la cap pana in gameul al saptelea, care a fost de altfel si cel mai lung al primului set. Jucatoarea romana a avut 40-0 pe serviciul adversarei, insa a castigat abia a cincea minge de break. Buzarnescu a incheiat setul cu un break, scor 6-3.

Jocul Mihaelei Buzarnescu a inceput sa sufere in setul secund, cand a pierdut pe propriul serviciu primul game. Zidansek s-a distantat apoi la 3-1 si 4-1, cand a reusit al doilea break, moment in care Buzarnescu a izbucnit in lacrimi pe banca, fiind incurajata de antrenorul Septimiu Fratila. Discutia cu acesta i-a ridicat moralul Mihaelei Buzarnescu, ea reusind sa revina si sa egaleze, 4-4. Dupa un break al jucatoarei slovene, Buzarnescu a castigat trei gameuri la rand si a reusit sa evite intrarea partidei in decisiv impunandu-se cu 7-5.

Aceasta este a treia victorie jucatoarei romane in fata Tamarei Zidansek, dupa cele obtinute in 2015, la Zawada (Polonia), si 2017, la Toyota (Japonia). Buzarnescu si-a asigurat un cec de 5.900 dolari si 60 puncte WTA pentru calificarea in sferturile de finala, acolo unde o va intalni pe Yafan Wang (China).

In afara de Mihaela Buzarnescu, in proba de simplu a turneului de la Bucuresti a mai ramas doar o romanca, Sorana Carstea, care o va intâlni in turul 2 pe Maryna Zanevska din Belgia.