REZULTATE-SOC in primul tur la Australian Open! Doua favorite, ELIMINATE fara drept de apel

Luni 14 Ianuarie 2019, 08:35

Australian Open a inceput cu doua mari surprize.

Jelena Ostapenko si Julia Goerges au fost eliminate inca din primul tur la Melbourne.

Julia Goerges e prima favorita care paraseste Australian Open 2019. Cap de serie numarul 14, aceasta a pierdut in fata locului 35 mondial, americanca Danielle Rose Collins cu scorul de 6-2, 6-7 (5), 4-6, intr-o ora si 26 de minute de joc.

Nemtoaica a servit pentru meci in setul al doilea, la scorul de 6-5, insa americanca a revenit si a castigat apoi partida.

Jelena Ostapenko, fosta campioana de la Roland Garros, pare sa nu-si mai revina.

Letona in varsta de 21 de ani a fost invinsa chiar in primul tur la Australian Open 2019 de catre sportiva din Grecia, Maria Sakkari, locul 43 WTA, scor 6-1, 3-6, 6-2, dupa un meci ce a durat o ora si 50 de minute.

Pentru Ostapenko, aceasta este cea de-a cincea infrangere consecutiva in circuitul feminin de tenis. Ea a comis in meciul de azi nu mai putin de 40 de greseli nefortate si a reusit doar 17 lovituri castigatoare, un raport de la care nu poate avea pretentii.

De altfel, Jelena Ostapenko este a doua favorita eliminata inca din primul tur la Australian Open, dupa Julia Goerges, favorita nr. 14. Campioana de la Auckland a fost eliminata in primul tur de catre americanca Danielle Rose Collins, scor 6-2, 6-7 (5), 4-6, dupa doua ore si 26 de minute de joc.