Prima reacție a Simonei Halep, după ce a fost eliminată încă din runda inaugurală la Doha

Simona Halep Caroline Garcia WTA Doha Tenis
Data publicarii: Marti 22 Februarie 2022, 08:28
Data actualizarii: Marti 22 Februarie 2022, 08:28

Simona Halep (27 WTA) a fost eliminată în prima rundă a turneului WTA 1000 de la Doha, după ce a cedat în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (76 WTA), beneficiară a unui wild card, scor 4-6, 3-6.

Halep a irosit toate cele nouă mingi de break avute pe parcursul jocului, iar Garcia a reușit să închidă meciul după aproape 90 de minute. Românca nu mai pierduse două meciuri consecutiv în circuitul WTA din vara anului trecut.

Reacția Simonei Halep, după eliminarea de la WTA Doha

Fostul lider mondial a postat un mesaj motivațional la doar câteva ore după eșecul suferit la Doha: "Ține minte că pierzi doar atunci când încetezi să mai încerci", alături de hashtag-ul "o nouă zi".

• 11 victorii și trei înfrângeri a înregistrat Simona Halep în circuitul WTA, în 2022

Halep va reveni în țară și se va pregăti de plecarea în Franța, unde se va antrena la Academia Mouratoglou pentru a pregăti sezonul nord-american al turneelor de la Indian Wells și Miami, programate în martie.

A fost a treia înfrângere a Simonei Halep în acest sezon, pe care l-a început cu un titlu cucerit la Melbourne, în turneul WTA 250 Summer Set 1.

Simona Halep nu a mai înregistrat două eșecuri la rând în WTA din vara anului anterior, când era învinsă, la trei luni distanță, de către Angelique Kerber și Danielle Collins, în turneele de la Roma, respectiv Montreal.